Rośnie liczba ofiar wypadku autokaru pod Dreznem. Zginęło co najmniej siedmiu Polaków

W niemieckim szpitalu zmarł ciężko ranny Polak, który jest dziesiątą ofiarą śmiertelną wypadku z udziałem polskiego autokaru i polskiego mikrobusa, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę na autostradzie A4 w okolicy Drezna – informuje policja. Wśród zabitych jest siedmioro Polaków, tożsamość trzech ofiar nie jest jeszcze ustalona.

Z informacji zamieszczonej na stronie internetowej drezdeńskiej policji wynika, że w wypadku uczestniczyły autokary z Polski i Ukrainy oraz polski minibus. Polski autobus miał uderzyć w tył ukraińskiego autokaru, przebić barierki dzielące pasy ruchu i zderzyć się z nadjeżdżającym z przeciwnego kierunku minibusem, a następnie stoczyć się z nasypu.

Na miejscu zginęło siedmiu pasażerów minibusa oraz dwie osoby z autokaru. Po południu policja poinformowała o kolejnej ofierze – to Polak, który zmarł w wyniku odniesionych obrażeń. Według najnowszych danych siedmiu zmarłych to Polacy, tożsamość trzech pozostałych jest ustalana.

Jest wielu poszkodowanych

Wcześniej policja podawała, że wśród 69 rannych było 65 Polaków. 40 osób odniosło ciężkie obrażenia; 25 osób jest lekko rannych. Cztery osoby zostały już wypisane ze szpitali. Stacja telewizyjna MDR podawała, że życie 10 rannych jest zagrożone. Poszkodowanych przewieziono do trzech szpitali w Dreźnie oraz do szpitali w Miśni i Pirnie.

Według pierwszych doniesień pojazdem, który uległ kolizji, jechali obywatele Polski oraz Ukrainy. Kierowcy autokaru firmy Sindbad są w wieku 44 i 38 lat.

fot. bild.de/ PAP/EPA/MATTHIAS HIEKEL
(fot. PAP/EPA/MATTHIAS HIEKEL)

Autostrada zablokowana

Na miejscu przeprowadzono akcję ratunkową. Autostrada w okolicach Drezna na odcinku od Dresden-Altstadt do Neustadt jest zamknięta w obu kierunkach. Niemiecka autostrada A4 to przedłużenie polskiej autostrady o tym samym numerze. Porusza się po niej wiele pojazdów z naszego kraju. W związku z blokadą w okolicy występują poważne utrudnienia drogowe. Sobota jest pierwszym dniem ferii letnich w Saksonii.

Przyczyny zderzenia pojazdów nie są znane

Trwa ustalanie przyczyn tragedii. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia niemiecka policja. Szef straży pożarnej powiedział stacji telewizyjnej MDR, że w ciągu całej swej 36-letniej pracy nie widział tak tragicznego wypadku.

– Autostrada przypomina pobojowisko – na jezdni leżą części pojazdów, bagaż i osobiste przedmioty ofiar wypadku – powiedział.

Sindbad: doświadczeni kierowcy

Polska firma przewozowa Sindbad poinformowała, że autokarem podróżowało 65 pasażerów. Firma podaje, że autokar prowadziła doświadczona załoga dwóch kierowców wraz z pilotem. Pojazd miał badania wykonane 8 lipca tego roku, ważne do stycznia 2015 r.

Przed godz. 8.00 przedstawiciele firmy Sindbad poinformowali, że wśród ofiar śmiertelnych są dwie osoby podróżujące autokarem tej firmy.

Oświadczenie firmy Sindbad

„Według informacji jakie otrzymaliśmy od Policji i potwierdzonej przez polską ambasadę w Berlinie, wśród ofiar śmiertelnych są dwie osoby podróżujące naszym autokarem. Na miejscu wypadku są już przedstawiciele naszej firmy, którzy koordynują działania pomocowe, a przede wszystkim gromadzą informacje na temat całego zdarzenia i osób rannych” – czytamy w oświadczeniu.

„Na chwilę obecną nie dysponujemy listą osób poszkodowanych. Dwa autokary zastępcze wysłane przez nasza firmę dojeżdżają właśnie do miejsca wypadku. Zarząd spółki jest w stałym kontakcie z Policją oraz Konsulem Generalnym RP w Niemczech. Obecnie pracujemy w głównej mierze nad uzyskaniem szczegółowych informacji dotyczących stanu zdrowia wszystkich pasażerów, ustalenia ich miejsca pobytu, a także informowania rodzin poszkodowanych” – napisali przedstawiciele firmy.

„Kolejne informacje dotyczące wypadku będziemy przekazywali w następnych komunikatach” – czytamy na stronie internetowej firmy Sindbad.

Wcześniej firma Sindbad informowała:

Oświadczenie firmy Sindbad (fot. sindbad.pl)

„Z przykrością informujemy, że dziś w nocy (19.07.2014r.) o godzinie 1:45 na autostradzie A4 w okolicy Drezna w Niemczech jeden z naszych autokarów uległ wypadkowi. Był to dwupokładowy autokar marki Setra 431DT, który realizował przejazd regularny liniowy na trasie z Polski do Niemiec, był jednym z autokarów, jakie realizują nasze linie w dniu dzisiejszym. Utworzyliśmy specjalną stronę, gdzie publikować będziemy najświeższe informacje dotyczące tego zdarzenia. Informacji dotyczących wypadu udziela również nasza infolinia pod numerami telefonów: 801 22 33 44 oraz +48 77 443 44 44” – czytamy w oświadczeniu.

Oświadczenie firmy Sindbad (fot. sindbad.pl)
teraz odtwarzane
9 ofiar wypadku polskich pojazdów w Niemczech

Polski przewoźnik uruchomił infolinię ws. wypadku

Polska firma przewozowa uruchomiła infolinię, która udziela informacji dot. wypadku z udziałem polskich pojazdów, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę na autostradzie A4 w okolicy Drezna. Trwa badanie okoliczności wypadku.

Informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 801 22 33 44 oraz +48 77 443 44 44 . Firma przewozowa Sindbad poinformowała, że w wypadku uczestniczył jej dwupokładowy autokar, który realizował przejazd regularny na trasie z Polski do Niemiec.

Infolinia MSZ

MSZ uruchomiło numer dla rodzin osób, które mogły zostać poszkodowane w wypadku pod Dreznem. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Wojciechowski zapewnił na Twitterze, że polscy dyplomaci są na miejscu. Kontakt dla poszkodowanych i rodzin pod numerem +49 163 788 76 76 .

CZYTAJ TAKŻE Uczestnicy wypadku wrócili z Niemiec do kraju

teraz odtwarzane
Wypadek polskich pojazdów w Niemczech

źródło:
Zobacz więcej