RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sejsmolodzy ostrzegają: trzęsienia ziemi w USA mogą wystąpić tam, gdzie nikt się nie spodziewał

Mapa zagrożeń sejsmicznych w USA (fot. pubs.usgs.gov)

Aż 16 amerykańskich stanów jest zagrożonych trzęsieniem ziemi, które może wywołać poważne szkody – tak wynika z najnowszego raportu badaczy z Amerykańskiego Instytutu Geologicznego. Silne wstrząsy mogą w przyszłości wystąpić m.in. w Las Vegas, Seattle czy Charleston. O badaniach sejsmologów informuje NBC News.

Najnowsze badania naukowców pokazują, że silne trzęsienia ziemi mogą wystąpić w Stanach Zjednoczonych na obszarach, o których mówiło się wcześniej, jako o mało aktywnych sejsmicznie.

Naukowcy przedstawili mapę

Na zaktualizowanej mapie obszarów zagrożonych wystąpieniem silnych wstrząsów, którą opublikował instytut USGS, widnieje aż 16 stanów, w których może do nich dojść. Są to: Alaska, Arkansas, Kalifornia, Hawaje, Idaho, Illinois, Kentucky, Missouri, Montana, Nevada, Oregon, Południowa Carolina, Tennessee, Utah, Washington, i Wyoming.

W oczy szczególnie rzuca się fakt, że sejsmicznie zagrożonym obszarem jest m.in. wschodnie wybrzeże USA, które wcześniej uważano za raczej bezpieczne.

Stolica hazardu zagrożona

Do grona miast zagrożonych silnymi i niszczącymi trzęsieniami dołączyły m.in. Las Vegas, Seattle i Portland. Według naukowców w okolicy może dojść do wstrząsów o sile nawet 9,3 stopnia w skali Richtera.

CZYTAJ TAKŻE: Trzęsienie ziemi na Wschodnim Wybrzeżu USA

źródło:
Zobacz więcej