Saryusz-Wolski: to może być pomyłka separatystów. Waszczykowski: to nie może być przypadek

– Bardzo dobrze byłoby, gdyby pojawiła się tam międzynarodowa komisja, zanim ślady zostaną zatarte – mówił Jacek Saryusz–Wolski, europoseł PO, w rozmowie z TVP Info. – Być może chodziło o to, aby uznać separatystów za stronę polityczną – twierdził Witold Waszczykowski z PiS. W czwartek, we wschodniej Ukrainie, doszło do katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego.

Jacek Saryusz–Wolski stwierdził, że zestrzelenie malezyjskiego samolotu to działania strony rosyjskiej albo separatystów.

– To jest wielka tragedia. Ona by się nie wydarzyła, gdyby był realizowany plan prezydenta Poroszenki. To są terroryści, to są tak naprawdę wojska rosyjskie w przebraniu. Wszystkie przesłanki na to wskazują. Separatyści sami się chwalili, że mają BUK-a, były już dwa zestrzelenia. Strona ukraińska nie kontroluje tego terytorium wokół Doniecka, tylko separatyści – mówił.

I dodał, że strzelali albo separatyści, albo strona rosyjska. – W tej wojnie uczestniczą Rosjanie albo ich ludzie. To może być też pomyłka separatystów – dodał.

Waszczykowski uważa natomiast, że wydarzenia na Ukrainie to nie mógł być przypadek. – To nie może być przypadek. Tego typu samoloty latają w sposób oficjalny. Można znaleźć rozkład lotów oraz kanały, którymi latają te samoloty. Być może chodziło o to, aby ktoś z nimi podjął rozmowę, aby uznać separatystów za stronę polityczną. Być może ktoś wymyślił, że taki wypadek uzna ich za stronę do rozmów – mówił.

Świat musi nacisnąć na Rosję

Jaką rolę w tej sprawie powinna odegrać Polska? Saryusz–Wolski stwierdził, że Rosjanie powinni się wycofać, a Waszczykowski, że naszą rolą powinien być nacisk dyplomatyczny.

– Jesteśmy sąsiadem państwa, które jest agresorem i sąsiadem państwa, które podlega tej agresji. Powinniśmy apelować, by świat zareagował, by powstała komisja międzynarodowa. Ta komisja tam jednak nie wejdzie, jeśli świat nie naciśnie na Rosję. Tu jest nasza rola, nacisk dyplomatyczny – mówił Waszczykowski.

– Rosjanie mają się wycofać ze wschodniej Ukrainy, wycofać swoją broń i ludzi. Wtedy nie będzie tam żadnego powstania – stwierdził Saryusz-Wolski.

źródło:
Zobacz więcej