RAPORT

Pogarda

Chińscy hakerzy szperali w komputerach szwedzkich dyplomatów

Chińscy hakerzy kradli informacje ze szwedzkiego MSZ (fot. flickr.com/Ivan David Gomez Arce)
Chińscy hakerzy kradli informacje ze szwedzkiego MSZ (fot. flickr.com/Ivan David Gomez Arce)

Najnowsze

Popularne

Chińskie programy szpiegowskie zaatakowały komputery szwedzkiego MSZ – donosi poważny dziennik sztokholmski „Svenska Dagbladet”.

Gazeta, opierając się na nieoficjalnych wypowiedziach przedstawicieli szwedzkich służb kontrwywiadu i wywiadu podkreśla, że największym zagrożeniem dla cybernetycznego bezpieczeństwa kraju nie są działania Rosji, ale internetowe ataki pochodzące z Chin.

Jak wykazały dochodzenia, chińscy hakerzy, posługując się wysoko zaawansowanymi programami szpiegowskimi, tzw. trojanami, włamali się w minionym dziesięcioleciu do systemu internetowego szwedzkiego MSZ. Następnie bezkarnie przez trudny do określenia czas wykradali z niego interesujące ich dokumenty, dotyczące głównie spraw gospodarczych.

Odkrycie włamania potwierdziło opinię kanadyjskich ekspertów, ostrzegających już w 2009 roku, iż Chiny prowadzą takie operacje internetowe przeciwko 102 państwom świata.

Zdaniem specjalistów, na których ocenie opiera się gazeta, szwedzkie MSZ jest już bezpieczne. Uzyskane podczas starcia z hakerami doświadczenia i umiejętności pozwoliły Szwedom ostrzec w ubiegłym roku Finlandię przed podobnym włamaniem do centrali jej dyplomacji. Fińskie dochodzenie miało też, według nieoficjalnych informacji, wskazywać na chińskich sprawców ataku.

CZYTAJ TAKŻE Chińscy hakerzy w amerykańskiej bazie. Wykradli tajne dane pracowników rządowych

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej