RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Odpowiedź Obamy na konflikt Rosja-Ukraina. USA wprowadziły nowe sankcje

Barack Obama (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)
Barack Obama (fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS)

W reakcji na rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie USA zaostrzyły sankcje ekonomiczne wobec Moskwy, obejmujące koncern Rosnieft i własny bank Gazpromu, jak też inne duże banki oraz firmy energetyczne i zbrojeniowe.

Sankcje rozszerzono ponadto na szereg wyższych przedstawicieli władz Rosji, w tym zastępcę przewodniczącego Dumy Państwowej, ministra do spraw Krymu i szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Wspomniane przedsiębiorstwa i osoby pozbawiono możliwości osiągania jakichkolwiek korzyści za pośrednictwem systemu finansowego Stanów Zjednoczonych.

„Najostrzejsze sankcje od rozpoczęcia konfliktu”

– To najostrzejsze sankcje wobec Rosji od rozpoczęcia konfliktu na wschodzie Ukrainie – powiedział urzędnik administracji waszyngtońskiej, którego cytuje dziennik „New York Times”, nie podając jednak jego nazwiska.

Nowe sankcje nie uderzają jednak w całą rosyjską gospodarkę, a takimi sankcjami groził wcześniej Moskwie prezydent USA Barack Obama.

Chwilę wcześniej przywódcy państw i rządów UE również nałożyli nowe sankcje na Rosję. Na szczycie w Brukseli zwrócili się do Europejskiego Banku Inwestycyjnego, aby nie finansował nowych projektów w Rosji. Poprosili też KE o zawieszenie niektórych programów współpracy z Rosją.

CZYTAJ TAKŻE Unia Europejska nakłada nowe sankcje na Rosję. Wzywa do wstrzymania pożyczek dla Moskwy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej