RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Jak rozpętałem II Wojnę Światową” ma już 45 lat!

– Kłopotów była tak olbrzymia ilość, że nigdy nie miałem pewności, że jednak ten film skończę – tak reżyser Tadeusz Chmielewski wspominał problemy z kręceniem filmu „Jak rozpętałem II Wojnę Światową”. Kultowa komedia powstała 45 lat temu. Z okazji tej rocznicy będzie ją można zobaczyć w programie TVP Seriale w długi weekend 15-17 sierpnia.

Tadeusz Chmielewski wspominał, że miał problemy przede wszystkim z krytykami, którzy nie wyobrażali sobie, że w 24 lata po zakończeniu wojny, można zrobić komedię na ten temat. To nie były jego jedyne kłopoty.

– Miałem także problem ze statystami, którzy chcieli statystować tylko tam gdzie im się podoba. Nie podobały im się mundury, role itp – wspominał Chmielewski w TVP Info.

Rola zapamiętana na całe życie

Marian Kocianiak powiedział, że rola Franka Dolasa przywarła do niego na całe życie. – Początkowo trochę marudziłem, bo rzeczywiście zrobiłem tyle wspaniałych ról w teatrze i nikt mnie nie pamięta. A jedna rola zrobiła furorę. Ale później już się przyzwyczaiłem i jestem z tego powodu szczęśliwy – powiedział Marian Kociniak.

W długi weekend - 15-17 sierpnia - TVP Seriale przypomni widzom trzy części komedii. 14 sierpnia pokaże jubileuszowy program „Franek Dolas powraca”.

CZYTAJ TAKŻE Rosjanie sprzedają „Jak rozpętałem II wojnę światową”

„Rany, Julek, ale naważyłem bigosu”

Komedia „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” została nakręcona w 1969 r., na podstawie powieści Kazimierza Sławińskiego „Przygody kanoniera Dolasa”. Miniserial składa się z trzech części: „Ucieczka”, „Za bronią” i „Wśród swoich”.

Opowiada o przygodach polskiego żołnierza Franka Dolasa, któremu na skutek komicznych zbiegów okoliczności wydaje się, że to przez niego wybuchła II wojna światowa. Pragnąc się zrehabilitować, pakuje się w nowe kłopoty. Rzucany przez los na różne fronty, wraca w końcu do Polski.

Jubileusz komedii „Jak rozpętałem drugą wojnę światową” zbiega się z jeszcze jedną rocznicą – 55-leciem pracy Mariana Kociniaka – znakomitego aktora filmowego i teatralnego.

CZYTAJ TAKŻE Jak Marian Kociniak bawił się na uroczystości 50-lecie pracy zawodowej?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej