Janusz Korwin-Mikke bogaczem wśród polskich europosłów

Janusz Korwin-Mikke (fot. Arch.PAP/Paweł Supernak)

Polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego opublikowali oświadczenia majątkowe na stronie internetowej Sejmu. Wynika z nich, że jednym z najbogatszych eurodeputowanych jest Janusz Korwin-Mikke. Tylko nieruchomości lidera Kongresu Nowej Prawicy są warte blisko 10 mln zł.

25 maja Polacy wybrali przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. W Brukseli, podczas obecnej kadencji w latach 2014-2019, będzie nas reprezentowało 51 posłów. Nie jest tajemnicą, że dla wielu kandydatów, którzy walczyli o miejsce w PE nie bez znaczenia była wizja dobrych zarobków – obrotny eurodeputowany w miesiącu może bez problemu zarobić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ale zarobki nie musiały stanowić głównej motywacji, ponieważ wielu z nich już teraz jest majętnych.

Losowo sprawdziliśmy jak prezentują się majątki europosłów

Do najbogatszych należy Janusz Korwin-Mikke. Tylko działki, których lider Kongresu Nowej Prawicy jest właścicielem lub współwłaścicielem są warte ok. 8,5 mln zł. Ponadto ma dom i mieszkanie, których wartość wynosi 1,15 mln zł. Dodatkowo jest współwłaścicielem wydawnictwa Oficyna Konserwatystów&Liberałów. Dochody czerpie także z publikacji. Lider Nowej Prawicy nie ma żadnych kredytów.

Wśród posłów nowej kadencji PE nie tyko lider Nowej Prawicy nie ma powodów do narzekania. Danuta Hübner reprezentująca w europarlamencie Platformę Obywatelską także dysponuje imponującym majątkiem. Z jej oświadczenia majątkowego wynika, że zgromadziła na koncie 167 tys. zł oraz 700 tys. euro. Jest także właścicielką 150-metrowego mieszkania, wartego ponad 1,6 mln zł.

Sojusz Lewicy Demokratycznej i Unię Pracy w PE reprezentuje m.in. Janusz Zemke. Z jego oświadczenia wynika, że dotychczas zaoszczędził 52 tys. zł, 72 tys. euro oraz 1,4 tys. dolarów. Ponadto ma lokatę na 138 tys. zł oraz polisę ubezpieczeniową o wartości 890 tys. zł. Janusz Zemke ma także 150-metrowy dom wart 750 tys. zł (własność hipoteczna).

Była minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego Anna Fotyga nie ma żadnych oszczędności. Majątek europosłanki Prawa i Sprawiedliwości, to m.in. dom o powierzchni 150 metrów i wartości 800 tys. zł, który jest współwłasnością małżeńską oraz własnością hipoteczną. Ponadto do majątku Anna Fotyga wlicza wyposażenie domu, wraz z księgozbiorem, których wartość wycenia na 150 tys., a także wyposażenie pracowni mężna, które warte jest 100 tys. zł. Dochody czerpie z uposażenia poselskiego.

Były prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Jarosław Kalinowski zaoszczędził 40 tys. zł oraz 2 tys. euro. Ma także 200-metrowy dom o wartości 400 tys. zł. Najbardziej wartościowym elementem majątku Jarosława Kalinowskiego jest gospodarstwo rolne, które wycenił na ponad 1,2 mln zł. Oprócz tego jest właścicielem działek, których wartość wynosi 1,12 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Korwin-Mikke: w europarlamencie będę tylko 1,5 roku. Potem Sejm

źródło:
Zobacz więcej