RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gradowy armagedon na syberyjskiej plaży; ludzie uciekali w popłochu

(fot. za youtube.com/ Siberian Times)
(fot. za youtube.com/ Siberian Times)

Wyjątkowo intensywne gradobicie zaskoczyło plażowiczów, którzy wypoczywali w środku lata na syberyjskiej plaży. Wśród ludzi zapanowała panika. Uciekali w poszukiwaniu schronienia, osłaniając głowy dłońmi. Zdjęcia i nagrania tego zjawiska obiegły światowe media. Nie ma informacji o poważnie rannych, ale wielu plażowiczów ma sporo siniaków.

Plażowicze, którzy 12 lipca zdecydowali się wybrać na popularną plażę w Nowosybirsku, poinformowali, że nie było żadnych ostrzeżeń przed ewentualnym gradobiciem. Tego dnia temperatura była wyjątkowo wysoka – sięgała nawet 37 st. Celsjusza. Późnym popołudniem nagle zerwał się silny wiatr. Z nieba spadał grad, który swoją wielkością przypominał piłeczki golfowe i kurze jajka.

Ludzie zaczęli w panice szukać jakiegokolwiek miejsca, które mogłoby posłużyć jako schronienie przed wyjątkowo silnym gradobiciem. Świadkowie opowiadają o krzykach i płaczu dzieci, które nie wiedziały co się dzieje.

(fot. za youtube.com/ Siberian Times)
(fot. za youtube.com/ Siberian Times)

„To było jak deszcz pocisków z nieba” – stwierdził jeden z plażowiczów. „Mój mąż ochraniał córeczkę, jego plecy były narażone na uderzenia gradu. Ma siniaki na całej ich powierzchni” – powiedziała jedna z kobiet, które przebywały wtedy na plaży. Na jednym z materiałów słychać nawet kobiecy głos: „jeśli mamy umrzeć, kocham cię”.

(fot. za youtube.com/ Siberian Times)
(fot. za youtube.com/ Siberian Times)

Rzeczy należące do plażowiczów zostały rozwiane po okolicy – silny wiatr porwał ręczniki, plażowe maty i inne przedmioty osobiste.

Pechowa plaża jest położona blisko centrum Nowosybirska. To popularne miejsce wśród mieszkańców, którzy szukają miejsca na letni wypoczynek.

Syberia jest znana na całym świecie ze swojej „lodowej" strony, ale tak intensywne gradobicia są rzadkością latem, kiedy temperatury są zbliżone do tych ze śródziemnomorskich kurortów.

CZYTAJ TAKŻE: Grad jak kurze jaja. Zniszczył burgundzkie winnice

źródło:
Zobacz więcej