RAPORT

Wojna na Ukrainie

Twój Ruch: zlikwidować przepis dotyczący obrazy uczuć religijnych

Janusz Palikot (fot. filckr.com/Piotr Drabik)
Janusz Palikot (fot. filckr.com/Piotr Drabik)

Usunięcie z Kodeksu karnego przepisu o obrazie uczuć religijnych zakłada projekt ustawy, jaki złożyli w Sejmie posłowie Twojego Ruchu. TR przekonuje, że przepis ten jest nadużywany, a prokuratura nie powinna pełnić w Polsce „funkcji cenzora”.

Proponowana przez TR nowelizacja Kodeksu karnego zakłada likwidację art.196., zgodnie z którym „kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”.

Poseł Twojego Ruch: przepis jest nadużywany

Poseł Twojego Ruchu Wincenty Elsner ocenił, że ten artykuł jest nadużywany. Przypomniał w tym kontekście sprawę spektaklu „Golgota Picnic” Rodrigo Garcii, który miał zostać pokazany na festiwalu Malta w Poznaniu, ale wskutek protestów środowisk prawicowych i katolickich sztukę odwołano. W sprawie spektaklu zawiadomienie do prokuratury złożyli posłowie PiS, twierdząc, że przedstawienie obraża uczucia religijne.

„Prokuratura musi zmieniać się w cenzora”

Według polityka TR takie sytuacje sprawiają, że prokuratura musi „zamieniać się w jakimś sensie w cenzora i analizować stany emocjonalne osób donoszących do prokuratury”. Tymczasem - jak mówił - prokuratura powinna się zająć „przede wszystkim ściganiem prawdziwych przestępców”. Dodał, że jeśli ktoś poczuje, że jego uczucia religijne są obrażane, zawsze ma możliwość dochodzenia swych praw na podstawie Kodeksu cywilnego.

„Celem jest zapewnienie swobody wyrażania myśli”

W uzasadnieniu do projektu Twojego Ruchu czytamy, że jego celem jest „zapewnienie swobody wyrażania myśli i okazywania swoich przekonań publicznie bez obawy przed byciem posądzonym o obrazę uczuć religijnych”.

Autorzy projektu podkreślają, że prawo powinno chronić każde wyznanie, a nie być „stosowane selektywnie”. „Paragraf o uczuciach religijnych w praktyce służy do usuwania ze sfery publicznej treści, które odnoszą się do sacrum w sposób nieakceptowany przez osoby wierzące” - czytamy.

W 2012 r. Sejm odrzucił projekt Ruchu Palikota, by wykreślić art. 196 z Kodeksu karnego.

CZYTAJ TAKŻE: PiS zawiadamia prokuraturę ws. „Golgoty Picnic”. „Przestępstwa trzeba ścigać”

Scena ze spektaklu „Golgota Picnic” (fot. materiały prasowe)
Scena ze spektaklu „Golgota Picnic” (fot. materiały prasowe)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej