Autobusy bez kierowców ruszyły w trasę; na razie na Sardynii

(fot. www.lastampa.it)

Autobusy bez kierowców wożą turystów i mieszkańców po nadmorskiej miejscowości na Sardynii. Pojazdem steruje specjalnie zaprogramowany GPS i aparatura, umożliwiająca zatrzymanie się przed każdą przeszkodą.

Dwa małe, automatyczne autobusy, każdy z 12 miejscami dla pasażerów, jeżdżą po Torregrande koło Oristano w zachodniej części włoskiej wyspy. Stały się jedną z atrakcji turystycznych letniego sezonu.

Wyjechały na ulice w ramach szerszego europejskiego eksperymentu i przygotowań do światowej wystawy Expo w przyszłym roku w Mediolanie. W jej trakcie takie autobusy będą wozić gości między pawilonami poszczególnych krajów na dużym terenie. Na razie postanowiono je przetestować na wybrzeżu Sardynii, po raz pierwszy wśród pieszych i innych aut.

Eksperyment na włoskiej wyspie jest wyjątkowy. – W innych częściach świata takie pojazdy bez kierowcy są również wykorzystywane, ale zawsze na specjalnie przeznaczonych dla nich, zabezpieczonych trasach – wyjaśnił koordynator testów Luca Guala.

Bezpieczne i precyzyjne, stają na każdym przystanku

Autobusiki kursują cały dzień, zatrzymując się na każdym przystanku. – Nie ma żadnych zagrożeń ani dla tych, którzy są w środku, ani dla przechodniów i innych kierowców – zapewniają inżynierowie i technicy, którzy zaprogramowali auta.

Pojazdy są wyposażone w najnowocześniejszy system bezpieczeństwa, gwarantujący hamowanie przed każdą przeszkodą, także taką, która pojawi się w ostatniej chwili. Wykrywa je laserowy skaner. GPS jest tak precyzyjny, że elektryczny autobus jest w stanie co do centymetra przejechać po wyznaczonej trasie.

Podróż z prędkością 12 km/godz.

Wzdłuż nabrzeża, gdzie wsiada i wysiada dużo osób, autobusy jeżdżą z prędkością 12 kilometrów na godzinę. Na pozostałych ulicach mogą osiągać 40 kilometrów na godzinę.

Baterie w pojeździe połączone są z komputerem, kontrolującym ich poziom. Kiedy się rozładowują, prędkość jest tak redukowana, aby pojazd mógł powrócić do bazy, dzięki czemu nie stanie na środku ulicy.

CZYTAJ TAKŻE: Auto bez kierowcy – już za trzy lata na szwedzkich drogach

źródło:

Zobacz więcej