Vanessa Mae mogła startować w Soczi, bo sędziowie sfałszowali jej wyniki

Vanessa Mae (fot. arch. Michael Kappeler/dpa)

Słoweńska Federacja Narciarska zawiesiła czterech swoich pracowników za rzekome manipulowanie wynikami skrzypaczki i kompozytorki Vanessy Mae, co w efekcie pomogło jej wystartować w igrzyskach olimpijskich w Soczi.

Aby zakwalifikować się na lutową olimpiadę w czarnomorskim kurorcie, brytyjska zawodniczka (w Soczi reprezentowała państwo swego ojca – Tajlandię, pod nazwiskiem Vanessa Vanakom) musiała zdobyć wymaganą liczbę punktów w zawodach zaplanowanych w Szwecji, Norwegii, Szwajcarii i Słowenii. Okazało się, że w ostatnim z wymienionych krajów znaleziono dowody na fałszowanie rezultatów.

67. miejsce w Soczi

– Na liście startowej była osoba, która w ogóle nie wystąpiła, natomiast jeden z uczestników, który nie ukończył zawodów, został sklasyfikowany na wysokim miejscu. Ponadto wpisana data zawodów nie zgadzała się ze stanem faktycznym – powiedział prezes słoweńskiej federacji Jurij Zurej.

W tegorocznych igrzyskach Vanessa Mae rywalizowała w slalomie gigancie, w którym zajęła 67., ostatnie miejsce (konkurencji nie ukończyły 23 zawodniczki). Do złotej medalistki Słowenki Tiny Maze straciła 50 sekund.

CZYTAJ TAKŻE Od skrzypiec do Soczi: Vanessa Mae w „gigancie”

źródło:

Zobacz więcej