Polacy odwracają się od Kościoła. Od 2003 r. ubyło 2 miliony wiernych

(fot. Wikipedia)

Spada liczba uczestników niedzielnych mszy. Do kościoła przychodzi wtedy 39 proc. wiernych – informuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Oznacza to, że w niedzielnej liturgii bierze udział zwykle ok. 10 mln wiernych, czyli dwa miliony mniej niż jeszcze dekadę temu.

Najwięcej osób na msze przychodzi w diecezjach południowo-wschodniej Polski. Najmniej zaś w północno-zachodnich. Spadek liczby wiernych dotyczy wszystkich diecezji i w skali kraju rozkłada się dość równomiernie.

– Liczba na niedzielnej mszy spada równomiernie w całym kraju. Proces ten trwa od 2000 r., a wyraźnie przyśpieszył po 2006 r. Biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, od 2003 roku do kościoła przychodzi dwa miliony mniej Polaków – skomentował te wyniki ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK.

Tłok w Tarnowie. Pustki w Szczecinie

Najwięcej wiernych uczestniczy w mszach w diecezjach: tarnowskiej (69 proc.), rzeszowskiej (64,1 proc.) i przemyskiej (58,8 proc.). Z kolei najmniej wiernych uczestniczy w mszach w diecezjach: szczecińsko-kamieńskiej (24,3 proc.), koszalińsko-kołobrzeskiej (25 proc.) i łódzkiej (26,5 proc.)

„Ludzie wybierają przyjaciół i telewizor”

Kościół tłumaczy ten spadek brakiem wiary u tych, którzy nazywają się katolikami. Ci, którzy do kościoła idą ze względu na rodzinną tradycję wcześniej czy później wolą spędzać niedziele z przyjaciółmi lub przed telewizorem – dodaje ksiądz Sadłoń. To nie znaczy, że nie trzeba do nich wychodzić – zastrzega Kościół.

„Winni są biskupi”

Spadająca liczba uczestników mszy to wina języka i zachowań części biskupów i części księży – komentuje Adam Szostkiewicz z „Polityki”. Za błąd postrzega traktowanie przez tę grupę Kościoła jako oblężonej twierdzy. Na minus zalicza też narzucanie wiernym zakazów. Takie podejście musi się zmienić – dodaje Adam Szostkiewicz. Inaczej wiernych będzie coraz mniej.

Badanie w 10 tys. parafii

Badanie przeprowadzono 20 października 2013 r. ISKK rozesłał ankiety do ponad 10 tysięcy parafii. Proboszczowie mieli za zadanie policzyć wiernych, a także ustalić, ilu mieszkańców ma ich parafia.

CZYTAJ TAKŻE Polityczne kazanie księdza, wierny nie wytrzymał i przerwał

źródło:
Zobacz więcej