RAPORT

Pogarda

Chińscy hakerzy w amerykańskiej bazie. Wykradli tajne dane pracowników rządowych

Hakerom udało się włamać do kilku baz danych (fot.flickr.com/ Christophe Verdier)
Hakerom udało się włamać do kilku baz danych (fot.flickr.com/ Christophe Verdier)

Najnowsze

Popularne

W marcu br. chińscy hakerzy włamali się do sieci komputerowej amerykańskiej agencji rządowej, która przechowuje dane osobowe wszystkich pracowników władz federalnych (OPM – Office of Personnel Management) – informuje „New York Times”.

Wydaje się, że ich celem były dane dziesiątków tysięcy osób, które wystąpiły o zgodę na dostęp do ściśle tajnych informacji. Od składających takie wnioski oczekuje się m.in. podania kontaktów z cudzoziemcami, informacji o poprzednich miejscach pracy, odpowiedzi na pytanie, czy zażywali kiedyś narkotyki.

Hakerom udało się włamać do kilku baz danych, zanim ich atak został wykryty i zablokowany. „NYT” pisze, że nie wiadomo jeszcze, jak głęboko hakerom udało się dostać do systemu komputerowego OPM.

CZYTAJ TAKŻE Hakerzy zaatakowali firmy energetyczne; ślady prowadzą do Rosji

Amerykańsko-chińskie rozmowy nt. cyberszpiegostwa

Amerykański sekretarz stanu John Kerry powiedział, że podczas „Strategicznego dialogu ekonomicznego” w Pekinie Stany Zjednoczone i Chiny przeprowadziły w tym tygodniu „szczerą wymianę poglądów” na kwestię cyberszpiegostwa.

Kerry podkreślił, że kradzieże własności intelektualnej dokonywane przez hakerów odbijają się na innowacyjności i inwestycjach i szkodzą firmom amerykańskim.

„Cyberprzestępczość jest wielkim zagrożeniem”

Wytrawny chiński dyplomata, były szef MSZ Yang Jiechi podkreślał, że cyberprzestępczość jest „wspólnym zagrożeniem, w obliczu którego stoją wszystkie kraje”. Akcentował, że internet „nie powinien stać się narzędziem, służącym szkodzeniu interesom innych krajów”.

W maju USA publicznie oskarżyły Chińczyków o szpiegostwo komputerowe

W maju Stany Zjednoczone postawiły pięciu oficerom sił zbrojnych Chin zarzut zajmowania się szpiegostwem komputerowym wobec amerykańskich firm w celu zdobycia tajemnic handlowych. Jest to pierwszy przypadek publicznego oskarżenia przez USA konkretnych funkcjonariuszy obcego rządu o cyberszpiegostwo przemysłowe.

Strona chińska natychmiast oświadczyła wtedy, że zarzuty te są „sfabrykowane” i osłabią zaufanie między obu państwami. Oskarżyła też Amerykanów o „pozbawioną skrupułów” inwigilację cybernetyczną, w tym o prowadzone na wielką skalę komputerowe ataki na chiński rząd i chińskie przedsiębiorstwa.

Teraz Pekin odrzucił starania Waszyngtonu o wznowienie prac amerykańsko-chińskiej grupy roboczej ds. cyberbezpieczeństwa. Chiny zawiesiły działalność tej grupy w reakcji na opublikowanie zarzutów wobec chińskich wojskowych. Yang Jiechi oświadczył, że do Stanów Zjednoczonych należy stworzenie warunków umożliwiających wznowienie dialogu na ten temat.

CZYTAJ TAKŻE „NYT”: USA oskarżają Chiny o cyberataki

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej