RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Samobójstwo członka gangu „Bukaciaka”. Był zastraszony?

Policja, niemal doszczętnie rozbiła bandę Rafała B. (fot. policja)
Policja, niemal doszczętnie rozbiła bandę Rafała B. (fot. policja)

31-letni Artur S, członek gangu Rafała B. ps. Bukaciak popełnił samobójstwo, wieszając się w jednej z podwarszawskich miejscowości – dowiedział się portal tvp.info. Nie wiadomo, dlaczego mężczyzna zdecydował się na tak desperacki krok. Prokuratura Apelacyjna nie chce ujawnić, czy S. współpracował z organami ścigania, ani czy był zastraszany. Kilka tygodni temu pojawiała się, bowiem informacja, że ludzie związani z „Bukaciakiem” starają się zastraszyć bliskich „skruszonych”.

Sprawa śmierci Artura S. jest bardzo tajemnicza. Wiadomo na razie, że znaleziono go powieszonego na drzewie w jednej z podwarszawskich miejscowości. Dokładne oględziny ciała wykluczyły, aby ktoś „dopomógł” mu w samobójstwie. Możliwe, że mężczyzna nie wytrzymał psychicznie.

W grudniu 2013 r. S. został zatrzymany razem z dwoma kompanami podczas obławy na gang „Bukaciaka”. Mężczyźni ukrywali się od września, gdy ujęto nich szefa. Artur S. odzyskał szybko wolność. Spekulowano, że może być jednym z licznych członków bandy, którzy zdecydowali się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości. Jednocześnie funkcjonariusze CBŚ zdobyli operacyjnie informacje, że, przebywający na wolności, ludzie związani z „Bukaciakiem” próbowali zastraszać bliskich „skruszonych”, aby ci wycofali się ze swych wyjaśnień. Nikt jednak nie zgłosił tego oficjalnie na policję.

Według nieoficjalnych informacji, zmowę milczenia w sprawie grupy Rafała B. przerwało większość jego dawnych kompanów i towarzyszy. Jeden z nich, uważany nawet za wspólnika w interesach, został świadkiem koronnym. Prokuratorzy dają do zrozumienia, że na podstawie zeznań „ skruszonych” zarzuty może usłyszeć jeszcze nawet kilkadziesiąt osób.

Wpadka arsenału

Artur S. został zatrzymany w czasie obławy na gang „Bukaciaka”. W jednym z konstancińskich garaży przerobionych na arsenał znaleziono dobrze zabezpieczone m.in. trzy karabinki Kałasznikowa, strzelbę Mossberg, trzy pistolety Scorpion, sześć pistoletów CZ, dwa pistolety PM, a także dwa tys. sztuk amunicji i trzy granaty. Połowę broni stanowiły gangsterskie przeróbki, ale znaleziono także broń do wykonywania mafijnych wyroków: małe pistolety kieszonkowe z tłumikami.

W tym samym czasie w wynajętym mieszkaniu zatrzymano nowych liderów grupy gangu „Bukaciaka”: 35-letniego Daniela G ps. Gosik, 28-letniego Daniela Ł. ps. Łoniu i 30-letniego Artura S. Dwóch z nich miało przy sobie broń.

Koniec „Bukaciaka”

 Rozpracowywana przez stołeczną prokuraturę apelacyjną grupa czuła się przez wiele miesięcy niemal bezkarna, bo w Konstancinie nikt nie chciał zeznawać w sprawie zastraszeń czy haraczy. Sytuacja zaczęła się zmieniać, gdy 6 września 2013 r. zatrzymano domniemanego lidera miejscowego półświatka – Rafała B. ps. Bukaciak oraz dwóch jego kompanów. Całej trójce przedstawiono zarzuty dotyczące wymuszeń rozbójniczych. Przestępcy z Konstancina mieli obmyślić nader podstępny sposób zarobienia pieniędzy. Ich ofiarami padali przede wszystkim członkowie innych grup przestępczych z terenu Warszawy i okolic. Celem mógł być każdy, kto chciał się wycofać z przestępczej działalności lub zarobił znaczną sumę.

W 2010 r. Rafał B. wyszedł z więzienia, w którym spędził kilka lat m.in. za wymuszenia haraczy i rozboje. Po wyjściu na wolność oficjalnie razem z Łukaszem A. zaczął prowadzić warsztat samochodowy. W półświatku pojawiły się informacje, że źle traktuje swoich dawnych kolegów z kryminalnego podziemia. Jednocześnie to właśnie „Bukaciak” miał przejąć kontrolę nad niedobitkami gangu „Szkatuły”, który był jego bliskim kompanem.

Policja i prokuratura proszą o kontakt osoby, które mogły być nękane przez Rafała B. i jego kompanów. Śledczy gwarantują także anonimowość wszystkim, którzy mogą przekazać cenne informacje dotyczące działań konstancińskiego półświatka. Najważniejsze osoby z grupy B. przebywają w aresztach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej