Hamas przeprowadził zmasowany ostrzał rakietowy; ucierpiał niemiecki statek

fot. PAP/EPA/OMER MESSINGER

Hamas przeprowadził wieczorem zmasowany ostrzał rakietowy Izraela. Odłamki pocisków – prawdopodobnie izraelskich antyrakiet – spadły na niemiecki statek wycieczkowy. Nikt nie ucierpiał. Tymczasem Izrael zmobilizował rezerwistów w obawie przed eskalacją wrogości ze strony Palestyńczyków w Strefie Gazy, gdzie według Hamasu w izraelskich nalotach zginęło sześciu bojowników.

Według izraelskich mediów, w ciągu godziny Hamas wystrzelił około 60 rakiet i granatów na terytorium Izraela, w promieniu około 40 km od Strefy Gazy. Izraelska armia podała, że wiele pocisków zostało zniszczonych przez jej systemy obrony antyrakietowej.

Tymczasem niemiecka telewizja publiczna ARD poinformowała w nocy z poniedziałku na wtorek, że drobne odłamki, prawdopodobnie izraelskich pocisków antyrakietowych, spadły na niemiecki statek wycieczkowy „Aida Diva”, który wypływał z izraelskiego portu Aszdod, położonego około 30 km na północ od Strefy Gazy. Nie ucierpiał żaden z 2700 pasażerów i członków załogi statki. Nie stwierdzono także zniszczeń. Wycieczkowiec płynie zgodnie z planem w kierunku Krety.

Hamas obiecuje zemstę

Hamas obiecał pomścić ten – jak go określił – najbardziej krwawy atak podczas fali przemocy od uprowadzenia i zabicia trzech młodych Izraelczyków i palestyńskiego nastolatka.

Palestyńscy bojownicy kontynuowali w poniedziałek codzienny ostrzał Izraela, podczas gdy ze strony twardogłowych w koalicji premiera Benjamina Netanjahu rosła presja na ostrzejszą reakcję wobec dominującego w Strefie Gazy Hamasu.

Izraelskie wojsko poinformowało, że jego lotnictwo zbombardowało „siedziby terrorystów i wyrzutnie rakiet” w Strefie Gazy, ale nie atakowało w południowym rejonie, w Rafah przy granicy z Egiptem, gdzie zginęli hamasowcy.

„Wybuch w tunelu przemytniczym”

Rzecznik wojska ppłk Peter Lerner powiedział, że bojownicy zginęli w wybuchu w tunelu przemytniczym, który Izrael zbombardował kilka dni wcześniej. Według niego bojownicy Hamasu udali się do tunelu ocenić szkody.

Lerner powiedział też, że ostrzał Izraela ze Strefy Gazy przez bojowników Hamasu oznacza, że „teraz to izraelskie wojsko mówi o gotowości na Eskalację”. Kilkuset rezerwistów już zmobilizowano i wojsko gotowe jest zmobilizować łącznie 1500 – podał rzecznik.

Według Izraela ze Strefy Gazy odpalono około kilkunastu rakiet i pocisków moździerzowych, ranny w ostrzale został jeden izraelski żołnierz.

„Izrael za to zapłaci”

Napięcie między stronami wzrosło od zabicia w Jerozolimie Wschodniej 16-letniego Palestyńczyka w odwecie za śmierć trzech izraelskich nastolatków, o których zamordowanie władze Izraela oskarżyły dwóch członków Hamasu, Palestyńczyków z Hebronu na Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas zaprzeczył, jakoby miał jakikolwiek związek z tą zbrodnią.

Izrael w niedzielę poinformował o aresztowaniu sześciu żydowskich podejrzanych o zamordowanie Mohammeda Abu Chudaira, którego zwęglone ciało znaleziono w środę w Jerozolimie, w dzień po pogrzebie trzech młodych Izraelczyków.

Rzecznik Hamasu Sami Abu Zuhri oskarżył Izrael o „poważną eskalację” przemocy i zagroził odwetem, mówiąc, że Izrael „zapłaci za to”.

CZYTAJ TAKŻE Przyznają się do zakatowania Palestyńczyka. „To odrażająca zbrodnia”

CZYTAJ TAKŻE Izrael: zatrzymano kilku podejrzanych o mord na palestyńskim chłopcu

CZYTAJ TAKŻE Nastolatek z USA pobity w izraelskim więzieniu; „Żądamy szybkiego śledztwa”

źródło:

Zobacz więcej