RAPORT

Atak na Jana Pawła II

Wywoływała burze w Polsce i Czechach. Erika Steinbach odchodzi

Najnowsze

Popularne

Z funkcji szefowej niemieckiego Związku Wypędzonych rezygnuje Erika Steinbach. Zapowiedziała, że nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję na stanowisku.

W wywiadzie dla poniedziałkowego wydania gazety „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Steinbach powiedziała, że po 16 latach przyszedł czas, aby przekazać funkcję w nowe ręce. Jak dodała, robi to z czystym sumieniem.

Podkreśliła, że udało się zrealizować jeden z jej głównych projektów. W Berlinie powstaje Centrum przeciwko Wypędzeniom, które będzie informować następne pokolenia o losie wysiedleńców.

Spór o odszkodowania

Niemieckie media przypominają, że działalność Steinbach i Związku Wypędzonych wywoływała w ostatnich latach protesty w Polsce i Czechach. Związek domagał się bowiem odszkodowań i zwrotu mienia pozostawionego na terenach wschodnich.

Pytana o tę sprawę, Steinbach podkreśliła, że wywłaszczenia Niemców były niezgodne z prawem, ale nie chce sprowadzać tragedii wypędzeń do spraw materialnych. Jednocześnie wyraziła ubolewanie z powodu faktu, że przepisy mówiące o prawie do powrotu okazują się utopią.

CZYTAJ TAKŻE: Steinbach nie wejdzie do rady fundacji

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej