RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Padł bastion separatystów. Poroszenko rozkazał podnieść flagę w Słowiańsku

Większość prorosyjskich separatystów i ich przywódca opuścili Słowiańsk – poinformował ukraiński minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow. Przedstawiciel donieckich separatystów potwierdził te doniesienia.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozkazał swoim żołnierzom zawiesić ukraińską flagę nad siedzibą lokalnych władz. Według prezydenckiego portalu do miasta weszła ukraińska armia i gwardia narodowa.

Jeden z przywódców samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Paweł Gubariow potwierdził, że minister obrony proklamowanej przez separatystów tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) Igor Striełkow podjął decyzję o opuszczeniu Słowiańska. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy uważa Striełkowa, obywatela Rosji, którego prawdziwe nazwisko ma brzmieć Girkin, za funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Słowiańsk to 110-tysięczne miasto na wschodzie Ukrainy, nad którym kontrolę separatyści przejęli na początku kwietnia. Było uznawane za ich twierdzę. Powołano w tym regionie samozwańczą Doniecką Republikę Ludową, żądając przyłączenia do Rosji.

Lider separatystów dla rosyjskich mediów

Jeśli Rosja nie doprowadzi do rozejmu z siłami ukraińskimi „lub nie interweniuje zbrojnie w naszej sprawie, w sprawie Rosjan tu żyjących, będziemy zniszczeni” – powiedział Striełkow w wywiadzie zamieszczonym na rosyjskim portalu informacyjnym LifeNews.

– To się stanie w ciągu tygodnia, maksymalnie dwóch. Pierwszy zniszczony zostanie Słowiańsk, z całą jego ludnością – kontynuował Striełkow, który według ukraińskich służb bezpieczeństwa jest pułkownikiem rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Striełkow posunął się nawet do skrytykowania bezczynności Rosji w konflikcie, w którym prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy stawiają opór siłom rządowym. – Rosja nie chce im pomóc, tak aby połączyli się ze swoim ludem, ze swoją wielką rosyjską rodziną – ubolewał, odnosząc się do prorosyjskich separatystów.

Ciężkie walki na Ukrainie

Tymczasem w starciu z prorosyjskimi separatystami pod wioską Nowoseliwka w obwodzie donieckim na wschodzie kraju zginęło siedmiu żołnierzy ukraińskich, a sześciu zostało rannych - poinformowało w sobotę biuro prasowe sił antyterrorystycznych. Nie podano, kiedy doszło do starcia.

Wczoraj wojsko zdobyło Mikołajówkę pod Słowiańskiem. Walki trwały około 10 godzin.

Separtysta z Kramatorska (fot. PAP/EPA/STRINGER)
Separtysta z Kramatorska (fot. PAP/EPA/STRINGER)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej