Polacy ruszają na podbój kosmosu

Galileo – pierwszy z satelitów nowego europejskiego systemu nawigacyjnego został wystrzelony w kosmos 28.12.2005 roku (fot. PAP/EPA/ESA)

BRITE-PL – to robocza nazwa polskiego satelity badawczego, który w przyszłym roku zostanie wystrzelony w kosmos. Konstrukcja kosztowała 14,2 mln złotych, a jej podstawowym zadaniem będzie obserwacja gwiazd jaśniejszych niż Słońce. Nad swoim własnym satelitą pracują także studenci Politechniki Warszawskiej. Ich urządzenie poleci w przestworza w 2014 roku.

Projekt realizowany jest przez Centrum Astronomiczne i Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jest to miniaturowy satelita w kształcie sześcianu o wymiarach 20x20x20 cm i wadze około 6,5 kg.

Pomimo małych rozmiarów, został tak zaprojektowany, aby dzięki zainstalowanym instrumentom badawczym, zapewnić maksymalną precyzję pomiarową. Pozwoli to polskim naukowcom, uzyskać szereg nowych, cennych danych, dotyczących struktury wewnętrznej, zwłaszcza w obszarach konwekcji ciepła, wybranych gwiazd.

Partnerami w realizacji projektu BRITE-PL są Kanada i Austria, które wzięły na siebie konstrukcję czterech podobnych satelitów, które kolejno zostaną umieszczane na wysokości 400 km nad Ziemią. Dla Austrii są to również pierwsze również pierwsze kroki, stawiane przy budowie własnego satelity badawczego. Kanada posiada ich na orbicie już jedenaście.

BRITE-PL nie jest to jedynym tego typu obiektem tworzonym przez Polaków. W 2014 roku w kosmosie znajdzie się także satelita w całości zaprojektowany i zbudowany przez studentów z Politechniki Warszawskiej. Ich satelita jest kostką wielkości 10x10 i o wadze 1 kg.

– Pierwszy polski satelita jest projektem edukacyjnym, będziemy też na nim testowali nowe rozwiązania spalenia satelity w atmosferze. Zrealizujemy to za pomocą specjalnego żagla, który zostanie wyrzucony z satelity i rozwinie się. Dzięki temu będzie zwalniał na orbicie, powodując szybsze spalanie w atmosferze – wyjaśnia zasady działania satelity Maciej Urbanowicz ze Studenckiego Koła Astronautycznego przy Politechnice Warszawskiej.

Przedsięwzięcie, nad którym prace trwały 5 lat, kosztowało ok. 200 tys. zł. Środki pochodziły z budżetu PW oraz umowy zawartej pomiędzy Polską a Europejską Agencją Kosmiczną.

Sztuczny satelita nazywany inaczej sztucznym księżycem jest obiektem wprowadzonym przez człowieka na orbitę wokół planety. Jest to ciało, które obiega inny obiekt.

Za początek ery kosmicznej uznaje się rok 1957, kiedy to rakieta międzykontynentalna typu „Wostok" wyniosła Sputnika I na orbitę wokółziemską. Pierwszy sztuczny satelita został wystrzelony ze Związku Radzieckiego i obiegł ziemię na wysokości 900 km. Była to błyszcząca metalowa kula o średnicy 58 centymetrów, w środku jej znajdował się przekaźnik radiowy z którego przez 3 miesiące satelita wysyłał słabe sygnały na ziemię, które miały postać telegraficzną.

Pierwszy sztuczny satelita amerykański o nazwie Explorer1 został wyniesiony w kosmos przez rakietę Jupiter 31 stycznia 1958 roku. Krążył on nad ziemią na wysokości od 351 do 2428 kilometrów, a czas jednego okrążenia wokół ziemi wynosił 1132,35 minuty. Explorer 1 był pierwszym z długiej serii satelitów amerykańskich o nazwie Explorer. 17 marca 1958 roku wystartował kolejny satelita amerykański – Vanguard.

Zastosowanie satelitów jest wszechstronne. Specjalne satelity pomagają zarówno w poszukiwaniu złóż zasobów tzw. nieodnawialnych (ropa naftowa, rudy metali), jak i w gospodarowaniu zasobami odnawialnymi (woda, plony zbóż), znajdują zastosowanie w planowaniu przestrzennym, kartografii, leśnictwie, oceanografii, a nawet w poszukiwaniu ośrodków trzęsień Ziemi.

Satelity wykorzystywane są też do nawigacji GPS i komunikacji telefonicznej. Pierwszy komercyjny satelita nosi nazwę Early Bird i został wystrzelony w 1965 roku przez Międzynarodową Korporację Telekomunikacji Satelitarnej. Obecnie w kosmosie krąży około 130 satelitów za pomocą których ludzie mogą telefonować z jednego końca świata na drugi, a każdy z nich może naraz obsługiwać 30 tysięcy rozmów telefonicznych i ponad 25 kanałów telewizyjnych.

Satelity służą m. in. do obserwacji i dokładnego fotografowania nawet najbardziej niedostępnych obszarów na Ziemi
Satelity służą m. in. do obserwacji i dokładnego fotografowania nawet najbardziej niedostępnych obszarów na Ziemi (fot. PAP/EPA)

źródło:
Zobacz więcej