RAPORT

Pogarda

DB nie są spadkobiercą Kolei Trzeciej Rzeszy

img
Niemieckie koleje oświadczyły, że „DB” nie jest spadkobiercą Kolei Trzeciej Rzeszy (fot.flickr.com/Matthew Black)

Najnowsze

Popularne

To nie Niemieckie Koleje, ale instytucja o nazwie Majątek Kolei Federalnych, jest prawnym spadkobiercą Kolei Trzeciej Rzeszy. Tak wynika z oświadczenia wydanego przez Niemieckie Koleje w związku z apelem o zadośćuczynienie skierowanym do Deutsche Bahn (DB) przez ofiary nazizmu z Polski i kilku innych krajów.

W oświadczeniu rzecznik Niemieckich Kolei pisze, że prawnym spadkobiercą Kolei Rzeszy - Deutsche Reichsbahn - jest Majątek Kolei Federalnych. Ta instytucja - o niemieckiej nazwie Bundeseisenbahnvermögen - została powołana do życia podczas reformy niemieckich kolei w 1994 r., aby przejąć od spółki Deutsche Bahn zadania o charakterze państwowym.

Majątek Kolei Federalnych z siedzibą w Bonn podlega ministerstwu transportu i budownictwa.

Oświadczenie Niemieckich Kolei głosi, że od powstania w 1994 r. spółka angażuje się na rzecz rozliczenia przeszłości swoich poprzedniczek. Przypomina też, że Deutsche Bahn wsparła powołaną przez niemiecki rząd fundację „Pamięć. Odpowiedzialność. Przyszłość”. Fundacja wypłaciła w latach 2000 - 2007 prawie cztery i pół miliarda euro odszkodowań byłym robotnikom przymusowym.

W podpisanym w miniony piątek w Warszawie oświadczeniu przedstawiciele ponad 20 organizacji ofiar nazizmu z Polski, Rosji, Ukrainy i Białorusi zaapelowali do Niemieckich Kolei o wywiązanie się z moralnych i finansowych zobowiązań wobec ofiar. Kwotę odszkodowań szacują na 445 milionów euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej