RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielki tajny eksperyment na Facebooku. Internauci oburzeni

(fot. Omar Marques/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Facebook w ogniu krytyki. Portal umożliwił przeprowadzenie, bez wiedzy użytkowników, gigantycznego eksperymentu psychologicznego – podają zachodnie media. Prawie 700 tysięcy osób nieświadomie wzięło udział w badaniu na temat wpływu otrzymywanych informacji na samopoczucie. Internauci są oburzeni.

Eksperyment przeprowadziły dwa amerykańskie uniwersytety (Cornell University i University of California) w styczniu 2012 r. W trakcie badania przeanalizowano profile prawie 700 tys. osób z krajów anglojęzycznych. Eksperymentatorzy, za zgodą Facebooka, przez tydzień mogli wpływać na informacje, jakie wyświetlają się na profilach internautów w tzw. news feedzie.

Na smutno i na wesoło

Osoby objęte badaniem dostawały więcej pozytywnych (lub negatywnych) informacji niż zwykle. Badacze chcieli sprawdzić, czy w ten sposób użytkownicy sami zaczną pisać weselsze (lub smutniejsze) posty. Wyniki badania nie wstrząsnęły światem nauki. Okazało się, że pod wpływem dobrych informacji posty użytkowników stawały się bardziej optymistycznie. I odwrotnie – pod wpływem złych newsów facebookowicze stawali się bardziej przygnębieni.

Internauci są oburzeni

Użytkowników Facebooka oburzyła forma przeprowadzenia eksperymentu. W regulaminie portalu nie ma ani słowa o braniu udziału w badaniach psychologicznych. Facebook zastrzega sobie co prawda prawo do „pomiaru i analizy skuteczności reklam” oraz „obsługi operacji wewnętrznych, w tym rozwiązywania problemów, analizy danych, testów, badań i usprawniania usług”. Zdaniem internatów regulamin zastał grubo naciągnięty.

„Chcemy prezentować treści, które cieszą internautów”

Autorzy eksperymentu przepraszają użytkowników Facebooka, ale twierdzą z kolei, że nie złamali prawa. Bronią się, że to komputery skanował posty użytkowników portalu, a oni sami nie mieli wglądu w treść profili.

źródło:
Zobacz więcej