RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Operator rosyjskiej telewizji zastrzelony w Doniecku. Moskwa żąda ukarania winnych

Operator miał otrzymać śmiertelny postrzał w brzuch  (fot. TVP Info)
Operator miał otrzymać śmiertelny postrzał w brzuch (fot. TVP Info)

Operator Kanału Pierwszego rosyjskiej telewizji, Anatolij Kljan, został zastrzelony w nocy z niedzieli na poniedziałek w Doniecku – poinformowała służba prasowa samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Kanał Pierwszy potwierdził śmierć swojego operatora. Rosyjskie MSZ zażądało od władz w Kijowie przeprowadzenia śledztwa w sprawie śmierci Kljana. Moskwa domaga się surowego ukarania winnych.

Operator miał otrzymać śmiertelny postrzał w brzuch kiedy jechał autobusem do jednostki wojskowej w jednej z dzielnic Doniecka. Towarzyszyły mu matki żołnierzy udające się po swych synów, których miały zabrać do domów. W pobliżu jednostki wojskowej autobus został ostrzelany. Ranny operator został odwieziony do szpitala, gdzie zmarł.

„Śmierć rosyjskiego dziennikarza po raz kolejny jasno pokazała, że struktury siłowe Ukrainy jawnie nie chcą deeskalacji konfliktu zbrojnego na wschodzie kraju, blokują i bez tego wątły rozejm” – podkreśla rosyjskie MSZ. „Domagamy się od władz ukraińskich przeprowadzenia obiektywnego zbadania tej tragedii i surowego ukarania winnych” – oświadczył resort dyplomacji.

Mimo ogłoszonego przez prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę rozejmu, który ma obowiązywać do poniedziałku, na wschodzie Ukrainy dochodzi wciąż do incydentów zbrojnych między wojskami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami.

CZYTAJ TAKŻE: Separatyści zdobyli część jednostki wojskowej w Doniecku. Przejęli system rakietowy?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej