„Hardkor disco” najlepszym debiutem. „Robienie takiego filmu to jest wojna”

„Hardkor disco” w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego zdobył główną nagrodę zakończonego w sobotę 33. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. – Robienie takiego filmu to jest wojna (…). Dziękuję jury, że pokazało otwartą głowę – mówił reżyser.

Reżyser otrzymał Wielkiego Jantara 2014 (20 tys. zł i pióro z dedykacją prezydenta RP Bronisława Komorowskiego) za – jak powiedział przewodniczący jury Marcin Wrona – konsekwentny, odważny styl, śmiałą konstrukcję dramaturgiczną i niczym nieskrępowaną wolność twórczą.

Odbierając nagrodę Skonieczny podkreślił, że „film powstał zupełnie niezależnie, bez jakichkolwiek instytucji, inwestorów i sponsorów”.

„Dziękuję jury, że pokazało otwartą głowę”

— Robienie takiego filmu to jest wojna i każdemu debiutantowi, który pokazuje swój film gratuluję, że tę wojnę przeszedł i wygrał (..). Dziękuję jury, że pokazało otwartą głowę" - dodał Skonieczny.

Nakręcony w 2013 r. „Hardkor Disko” opowiada o młodym chłopaku, który przybywa do bezimiennej metropolii, gdzie wkracza w świat dobrze usytuowanej klasy średniej, by dokonać zemsty.Występujący w filmie Agnieszka Wosińska i Marcin Kowalczyk otrzymali Jantary 2014 za najlepszą rolę kobiecą i męską (po 8 tys. zł).

Nagrodzone: „Jaskółka”, „Jeziorak” i „Małe stłuczki”

Jantara 2014 im. Stanisława Różewicza za reżyserię (12 tys. zł) przyznano Bartoszowi Warwasowi za „Jaskółkę”. Film ten otrzymał również Jantara 2014 za dźwięk (4 tys. zł. i 50 proc. rabatu dla producenta za udźwiękowienie kolejnego filmu). Nagroda trafiła do Rafała Nowaka.

Jantara 2014 za scenariusz (10 tys. zł. i tygodniowy pobyt w Domu Pracy Twórczej Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą) przyznano Michałowi Otłowskiemu za film „Jeziorak”. Obraz ten otrzymał również Jantara 2014 za muzykę (8 tys. zł). Nagroda trafiła do Cezarego Skubiszewskiego.

Jantara 2014 za zdjęcia otrzymała Ita Zbroniec-Zajt za „Małe stłuczki”.

Jantary za krótki metraż: „Lato 2014”, „Mleczny brat”, „Punkt wyjścia”, „Lena i ja”, „Konstelacje”

W konkursie filmów krótkometrażowych Jantara 2014 (5 tys. zł) w kategorii filmów animowanych przyznano Wojciechowi Sobczykowi za „Lato 2014”.

„Jantar 2014” za krótkometrażowy film fabularny (5 tys. zł) otrzymał mieszkający w Polsce Ormianin Vahram Mkhitaryan, za „Mlecznego brata”.

Jantara 2014” za krótkometrażowy film dokumentalny otrzymał Michał Szcześniak za „Punkt wyjścia”.

Jantar 2014 za odkrycie aktorskie (8 tys. zł) trafił do Agnieszki Żulewskiej za rolę w krótkometrażowym filmie fabularnym „Lena i ja”.Wyróżnienia w kategorii krótkometrażowej fabuły jury przyznało reżyserkom: Anieli Gabryel za „Konstelacje” i Kalinie Alibrudzińskiej za film „Lena i ja”.

Dokumenty i nagrody honorowe

W kategorii filmów dokumentalnych jury wyróżniło Damiana Kocura za „21 dni” i Anetę Kopacz za „Joannę”. Nagroda specjalna Legalnej Kultury trafiła do Adama Palenty za dokument „Dom na głowie”.

Honorowe nagrody pozaregulaminowe otrzymali: Jarosław Stawirej za scenariusz do krótkometrażowej fabuły „Naturalni” i Łukasz Korybalski za muzykę do krótkometrażowej fabuły „Całe mnóstwo miłości”.

Publiczność za najlepszy film pełnometrażowy uznała obraz „Facet (nie)potrzebny od zaraz” w reż. Weroniki Migoń. Dziennikarze nagrodzili pełny metraż „Małe stłuczki” w reż. Ireneusza Grzyba i Aleksandry Gowin. Film ten otrzymał również nagrodę jury młodzieżowego.

CZYTAJ TEŻ „Hardkor Disco”

źródło:

Zobacz więcej