„Gatunki chronione”. Performance niepełnosprawnych w Bytomiu

Performerzy występujący w spektaklu "Gatunki chronione" (mat. org.)

– Irytujące jest dla mnie, jak i wszystkich występujących w tym projekcie performerów, nieustanne eksponowanie niepełnosprawnych jako ofiar albo super bohaterów – mówi w rozmowie z portalem tvp.info Rafał Urbacki, autor projektu „Gatunki chronione”, którego premiera odbędzie się w piątek (27 czerwca) w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBRAK.

„Gatunki chronione” to projekt łączący taniec, performance i film. Porusza problem tolerancji wobec osób o alternatywnej motoryce, czyli z niepełnosprawnością.

– Ten projekt powstał w dużej mierze w oparciu o moje własne doświadczenie 11 lat, które spędziłem na wózku inwalidzkim. Od czterech lat poruszam się bez jego pomocy dzięki opracowaniu autorskiej metody ruchu opartej o techniki świadomościowe dla tancerzy. Temat osób o alternatywnej motoryce, czyli takich samych jak ja, jest mi bliski przede wszystkim przez podobne doświadczenia. Pomysł, aby użyć metafory gatunków chronionych w kontekście właśnie takich osób wydał się mi i Anu Czerwiński, który współtworzy projekt od strony filmowej bardzo ciekawy – mówi Rafał Urbacki.

Alternatywa pod ochroną


Czworo tancerzy, w niezwykłej przestrzeni śląskich Mazur, a dokładnie w Żabich Dołach, poprzez ruch oddaje się poszukiwaniom tego, czym dysponują, czyli unikatowym walorom ruchowym. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, rezerwat przyrody, gatunki, które by przeżyć muszą zostać objęte ochroną państwa i młodzi ludzie o alternatywnej motoryce.

– „Gatunki chronione” są próbą krytycznej refleksji na temat tolerancji wobec osób o alternatywnej motoryce, bez nadużywanych w mediach narracji "ofiary" albo "super bohatera". Dla mnie unikalne walory ruchowe, które posiadają osoby bez ręki lub nogi albo o 110 centymetrach wzrostu, czy też z niedowładem kończyn są podstawowym budulcem choreografii. Ciała tancerzy na oczach widzów dostosowują się do przestrzeni. Chcemy w tym projekcie pograć z widzem, jego przyzwyczajeniami dotyczącymi stosunku do paralitów, bez politycznej poprawności, ale nie wykorzystując estetyki skandalu – wyjaśnia Urbacki.

Ciało, jako świadome narzędzie

W „Gatunkach chronionych” tańczą Tatiana Cholewa, Filip Pawlak, Karolina Stroisz i Katarzyna Szarawara. Projekt to połączenie nagrania ruchu w przestrzeni Żabich Dołów oraz na teatralnej scenie. – Każdy z nas wie, że jest paralitą, jak wygląda i jak się porusza. Stosunek do własnego ciała, które nie stanowi problemu, ale jest walorem i narzędziem świadomie wykorzystywanym w ruchu było podstawowym kryterium udziału w tym spektaklu – mówi Urbacki.

Premiera „Gatunków chronionych” odbędzie się w najbliższy piątek (27 czerwca) o godz. 19 w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBRAK.

CZYTAJ TAKŻE – „Cementuje nas nie tylko niepełnosprawność”

Zobacz więcej