Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Sondaż dla „Wiadomości” TVP1: PiS przed PO, na trzecim miejscu Kongres Nowej Prawicy

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w czerwcu, zwyciężyłoby Prawo i Sprawiedliwość (31 proc). Na drugim miejscu uplasowała się Platforma Obywatelska (24 proc.). Trzecią siłą, zgodnie z preferencjami wyborców, jest Kongres Nowej Prawicy (10 proc.) – wynika z sondażu TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1. Do parlamentu weszłyby jeszcze Sojusz Lewicy Demokratycznej (8 proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (5 proc.). Sondaż przeprowadzono 23 czerwca, już po wybuchu tzw. afery podsłuchowej. Więcej w „Wiadomościach”, wyjątkowo o godz. 20.10, w TVP1 HD.

Tuż pod wyborczym progiem znalazł się Twój Ruch (4 proc.). Zarówno Polska Razem, jak i Solidarna Polska mają 2 proc. poparcia. 13 proc. ankietowanych nie wie na jaką partię głosować.

Kto w górę, kto w dół

Po kwietniowym spadku notowań poparcie dla PiS Jarosława Kaczyńskiego wzrasta (w maju 28 proc.). Od miesiąca traci natomiast PO Donalda Tuska (poprzednio 28 proc.). SLD Leszka Millera od początku roku balansuje w przedziale 8-12 proc – (w maju 10 proc.).

W ostatnich sześciu miesiącach na granicy progu wyborczego utrzymuje się PSL Janusza Piechocińskiego (w maju 5 proc.). Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego od marca notuje regularny marsz w górę (6 proc. miesiąc temu).

Twój Ruch Janusza Palikota od lutego pogorszył notowania i ma problem z przebiciem się ponad próg wyborczy (3 proc. w maju).

Poparcie dla Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry i Polski Razem Jarosława Gowina utrzymało się na poziomie 2 proc. i od początku roku oscyluje wokół poziomu 2-3 proc.

Ile mandatów dla partii?

W Sejmie – wg sondażu – politycy PiS otrzymaliby 198 mandatów, PO przypadłoby 151 a Kongresowi Nowej Prawicy – 49. W sejmowych ławach zasiadłoby 41 posłów SLD a z PSL zaledwie 21.

Badanie preferencji partyjnych Polaków zrealizowano 23 czerwca na próbie 1000 osób.

CZYTAJ TAKŻE: 51 proc. Polaków chce przyspieszonych wyborów do Sejmu

Zobacz więcej