RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Papież pocieszał mężczyznę, któremu mafia zamordowała syna

Najnowsze

Popularne

– Niech już nigdy żadne dziecko nie cierpi tak jak Nicola Campolongo. Stale się za niego modlę. Nie rozpaczajcie – powiedział papież Franciszek pocieszając siedzącego w więzieniu za narkotyki mężczyznę, którego trzyletni syn zginął w zamachu dokonanym przez mafię.

Kalabria jest bastionem osławionej 'Ndranghety, która – jak ostrzegają organy ścigania – rozprzestrzenia się po całym świecie.

Zwęglone zwłoki chłopca

Franciszek poleciał śmigłowcem do miasta Cassano allo Jonio, by oddać hołd pamięci Nicoli Campolongo, który zginął tam w styczniu w zamachu zorganizowanym przez podziemie przestępcze. Zwęglone zwłoki chłopca, którego powierzono opiece dziadka, gdy rodzice trafili do więzienia za narkotyki, znaleziono wraz ze zwłokami dziadka i pewnej Marokanki w spalonym samochodzie w Cassano allo Jonio.

Papież, który w styczniu ostro potępił te zabójstwa i wzywał morderców do okazania skruchy, teraz pocieszał ojca chłopca i innych krewnych. Rzecznik Watykanu podkreślił, że spotkanie było „bardzo wzruszające”.

– Nigdy więcej przemocy przeciwko dzieciom. Niech już nigdy żadne dziecko nie cierpi tak jak to (Nicola Campolongo). Stale się za niego modlę. Nie rozpaczajcie – przekazał watykański rzecznik słowa papieża.

Szukać przebaczenia u Boga za zbrodnie

W więzieniu w Cassano allo Jonio, gdzie kary odbywa pewna liczba przestępców z 'Ndranghety, Franciszek mówił więźniom, że nie powinni tracić czasu za kratkami, lecz szukać przebaczenia u Boga za swe zbrodnie, by mogli się zrehabilitować.

Papież, który niejednokrotnie potępiał przestępczość zorganizowaną, spotkał się później z księżmi w katedrze w Cassano allo Jonio, podupadłym mieście w górach. Biskup Cassano, Nunzio Galantino, ma opinię jednego z najbardziej postępowych duchownych na biednym, słabiej rozwiniętym południu Włoch. Jest znany ze zdecydowanego sprzeciwu wobec przestępczości zorganizowanej.

CZYTAJ TAKŻE „Papież zachowuje się jak zwykły człowiek”

Więźniowie i preacownicy zakładu karnego (fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO)
Więźniowie i preacownicy zakładu karnego (fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej