RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

UE chwali Poroszenkę; jest zgoda na podpisanie umowy z Ukrainą

Catherine Ashton i Petro Poroszenko (fot. flickr.com/eeas/PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV)
Catherine Ashton i Petro Poroszenko (fot. flickr.com/eeas/PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV)

Jest zgoda Unii Europejskiej na podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą w przyszłym tygodniu – 27 czerwca. Rozwiązane zostały wątpliwości prawne, które uniemożliwiały złożenie podpisów. Bruksela powitała też z zadowoleniem plan pokojowy dla wschodnich regionów Ukrainy, przedstawiony w piątek przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę.

Najwięcej wątpliwości ws. umowy UE-Ukraina miała Hiszpania, która właśnie wycofała wszystkie zastrzeżenia. Unijni eksperci i prawnicy musieli usunąć błędy z dokumentu, wzorowanego miejscami na wcześniejszych umowach, które zakwestionował niedawno Trybunał Sprawiedliwości.

Podpiszą umowę

Teraz, gdy wszelkie przeszkody zostały usunięte, za tydzień Ukraina postawi kropkę nad „i”, podpisując część gospodarczą umowy stowarzyszeniowej. Wtedy podpisy pod swoimi dokumentami złożą także przedstawiciele Mołdawii i Gruzji.

Początkowo planowano, że do podpisania dokumentu dojdzie jesienią, ale później ten termin przyspieszono, bo obawiano się, że Rosja będzie próbowała destabilizować sytuację w regionie.

CZYTAJ TAKŻE: Poroszenko dał separatystom tydzień na złożenie broni. Usłyszał „niet”. UE go chwali

UE chwali Poroszenkę

Tymczasem UE powitała z zadowoleniem plan pokojowy dla wschodnich regionów Ukrainy, przedstawiony przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę. Zaapelowano też do Rosji, aby publicznie poparła ten plan.

– Witamy 15-punktowy plan ogłoszony przez prezydenta Poroszenkę, w celu przerwania ognia i osiągnięcia porozumienia pokojowego w sprawie kryzysu na Ukrainie – oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Wyraziła wdzięczność Poroszence za wysiłki, które pozwoliły wysunąć ten plan i zwróciła się do wszystkich stron, by wykorzystały „możliwość odwrócenia tendencji i zapobieżenia pogorszeniu się sytuacji w sferze bezpieczeństwa i sytuacji humanitarnej na wschodzie Ukrainy”, gdzie walki między wojskami rządowymi i prorosyjskimi separatystami spowodowały setki ofiar śmiertelnych.

Respektować plan pokojowy

Ashton położyła również nacisk na konieczność respektowania planu pokojowego przez strony konfliktu i wezwała do „aktywnego wdrażania go w życie”. – Prosimy zwłaszcza Rosję o wywarcie wpływu na osiągnięcie tego celu i o wyrażenie publicznego poparcia dla planu pokojowego poprzez konkretne działania – podkreśliła Ashton.

Szefowa unijnej dyplomacji oświadczyła, że ministrowie spraw zagranicznych państw UE, którzy zbiorą się w poniedziałek w Luksemburgu, omówią ostatnie wydarzenia związane z sytuacją na Ukrainie oraz następne kroki, jakie poczyni 28 krajów UE.

CZYTAJ TAKŻE: Czołgi na wschodzie Ukrainy. „Bojownicy działają podstępem, uderzają z zasadzek”

Na wschodzie Ukrainy zapanuje spokój? (fot. PAP/EPA/STRINGER)
Na wschodzie Ukrainy zapanuje spokój? (fot. PAP/EPA/STRINGER)

źródło:
Zobacz więcej