RAPORT

Wojna na Ukrainie

Hiszpania ma nowego króla. Filip VI zaprzysiężony

– Będę wiernie sprawować swoje obowiązki, postępować zgodnie z konstytucją i szanować prawa obywateli i wspólnot autonomicznych – przysiągł w Kongresie Deputowanych nowy król Hiszpanii Filip VI. Od dzisiaj będzie on pełnił obowiązki króla, głowy państwa i naczelnego dowódcy sił zbrojnych. Na inauguracji nie pojawił się poprzedni król - Juan Carlos.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym Filip VI odniósł się do historycznej roli, jaką odegrał jego poprzednik - Juan Carlos. – Jego wyjątkowe panowanie stało się częścią naszej historii i wyjątkowego dziedzictwa – podkreślił Filip VI, chwaląc rolę poprzednika w procesie pojednania Hiszpanów po okresie dyktatury generała Franco.

Zapowiedział przejrzystość i uczciwość monarchii, konieczność odbudowania zaufania i nieodcinanie się od problemów kraju. – Czuję się dumny z hiszpańskiego społeczeństwa i nic nie byłoby dla mnie większą nagrodą niż świadomość, że Hiszpanie czują się dumni ze swojego młodego króla – powiedział Filip VI.

W ceremonii, poza nową parą królewską, uczestniczyła nowa następczyni tronu, ośmioletnia księżniczka Leonor, jej młodsza siostra Sofia, matka króla, królowa Zofia, siostra Filipa, infantka Elena, a także dwie siostry Juana Carlosa - Pilar i Margarita.

CZYTAJ WIĘCEJ: Juan Carlos abdykuje na rzecz syna. „Trzeba oddać pole młodemu pokoleniu”

Madryt tonie we flagach

W samym Madrycie rozdano 100 tysięcy flag narodowych, aby obywatele mogli powitać nowego monarchę. Droga, którą przemierzy Filip VI z budynku Kongresu Deputowanych do pałacu królewskiego została przystrojona kwiatami w kolorach czerwonym i żółtym.

Abdykacja Juana Carlosa

Juan Carlos podpisał w środę w obecności około 150 gości w pałacu królewskim w Madrycie ustawę umożliwiającą mu abdykację. 76-letni król Juan Carlos ogłosił 2 czerwca swą decyzję o abdykacji po prawie 39 latach panowania.

W ostatnich latach pogarszał się stan zdrowia monarchy. Doszło też do skandali, które położyły się cieniem na instytucji monarchii. Chodzi tu o bardzo drogą afrykańską wyprawę Juana Carlosa w 2012 roku połączoną z polowaniem na słonie oraz o prokuratorskie oskarżenie firmy, którą kierowała wraz ze swym mężem młodsza córka króla, infantka Cristina, o korzystanie z funduszy publicznych i oszustwa podatkowe.

CZYTAJ TAKŻE: Parlament Hiszpanii przyjął abdykację króla Juana Carlosa I

(fot. PAP/EPA/ZIPI)
(fot. PAP/EPA/ZIPI)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej