RAPORT

Pogarda

„Poprawić prawo, a nie pozbawiać lekarza klauzuli sumienia”

Najnowsze

Popularne

Prawo nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew sumieniu, a misją Kościoła jest przypominanie o nienegocjowalnych wartościach moralnych – podkreślali biskupi podczas uroczystości Bożego Ciała. – Kościół musi być otwarty i gotowy służyć ludziom, służyć wychowaniu, społeczeństwu, narodowi – powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej na zakończenie procesji na pl. Piłsudskiego w Warszawie. W Krakowie tłumy wiernych poprowadził w procesji z Wawelu na Rynek Główny kard. Stanisław Dziwisz. Barwne orszaki wiernych przeszły dziś ulicami miast i wsi w całej Polsce.

W homiliach biskupi wyrazili poparcie dla lekarzy, którzy podpisali Deklarację Wiary i chcą korzystać z klauzuli sumienia w kwestii m.in. odmowy przeprowadzania aborcji.

Metropolita warszawski nawiązał do debaty nad prawem lekarzy do klauzuli sumienia. – Służbą Kościoła jest także przypominanie, niepodlegających negocjacjom wartości podstawowych. Są one wpisane w naturę człowieka i przypomniane w Dekalogu. Nie są wymysłem, czy własnością Kościoła katolickiego. Są ogólnoludzkie. Stoją u podstaw porządku moralnego. Któż wątpi, że należy do nich troska o życie od poczęcia do naturalnej śmierci, niezbywalna godność człowieka, małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, podstawowa wartość rodziny zbudowanej na takim małżeństwie. Do tego podstawowego katalogu należy wolność, w tym wolność religijna, wolność sumienia – zaznaczył kard. Nycz.

Nycz: prawo nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew sumieniu

Jak podkreślał, wolność sumienia „należy do podstawowych praw człowieka i nie jest nadawana ustawami, ale tylko potwierdzona w konstytucjach państw, także w Polsce”. Dodał, że wyrazem tego prawa „jest klauzula sumienia, w odniesieniu do takich zawodów »powołań« jak: lekarz, położna, pielęgniarka; szkoda, że także nie farmaceuta”.

– Jeśli ta klauzula ma rzeczywiście gwarantować wolność sumienia lekarza, a nie być tylko klauzulą iluzoryczną, prawo nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew sumieniu. Jeśli taki konflikt zachodzi, trzeba poprawiać prawo, a nie pozbawiać lekarza prawa do korzystania z klauzuli sumienia – podkreślił metropolita warszawski.

Wcześniej kard. Nycz poprowadził procesję eucharystyczną do czterech ołtarzy ustawionych na Krakowskim Przedmieściu oraz na pl. Piłsudskiego. Kardynał udzielił także błogosławieństwa miastu i Polsce. W stołecznej uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych stolicy, rektorzy uczelni, wojsko oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Warszawy.

Modlitwa, dźwięk dzwonów i sypanie kwiatów

Tłumy wiernych przeszły w procesji z Wawelu na Rynek Główny w Krakowie. W pochodzie uczestniczyły m.in. dzieci komunijne, przedstawiciele krakowskich uczelni oraz zakonów.

Podczas procesji kard. Stanisław Dziwisz mówił, że jest ona okazją do pokazania jedności i przeproszenia za grzech podziałów i kłótni w życiu społecznym, politycznym i osobistym, a także w Kościele, wśród wierzących.

Dziwisz: przepraszamy za rozdziały w Kościele

– Dziś przed Bazyliką Mariacką, wobec Eucharystii, chcemy przeprosić Jezusa za sprzeniewierzanie się Jego przykazaniu miłości, za grzech podziałów i kłótni nie tylko w życiu społecznym i politycznym, ale także w naszym życiu osobistym, na co dzień. Chcemy przeprosić Pana także za podziały w Kościele, wśród wierzących – powiedział.

Odnosząc się do „Deklaracji Wiary”, metropolita krakowski powiedział, że „lekarze odnoszą się do zasady wolności sumienia, które jest nadrzędną instancją postępowania człowieka”.

Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Święto zostało ustanowione w 1264 roku przez papieża Urbana IV. Tego dnia wierni publicznie wyznają wiarę w obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie.

Boże Ciało to nazwa potoczna. W kalendarzu liturgicznym ten dzień jest nazwany uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Boże Ciało jest świętem ruchomym i wypada zawsze sześćdziesiąt dni po Wielkanocy.

Dziś barwne i podniosłe orszaki przechodziły przez polskie miasta i wsie. Wierni po drodze zatrzymywali się przy czterech ołtarzach. Czterech Ewangelistów. Przy każdym ołtarzu czytany był fragment ewangelii.

Arcybiskup Luksemburga gościem we Włocławku

W tym roku szczególnie uroczyście będzie obchodzono Boże Ciało w diecezji włocławskiej. Na zaproszenie tamtejszego biskupa Wiesława Meringa z czterodniową wizytą przebywa w mieście arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich. Do Łowicza, by wziąć udział w mszy świętej i procesji Bożego Ciała, przyjechał także prezydent Bronisław Komorowski.

Para prezydencka w łowickiej Bazylice Katedralnej (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Para prezydencka w łowickiej Bazylice Katedralnej (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej