Hiszpania bez króla. Juan Carlos abdykował, na tron wstąpi Filip VI

Juan Carlos (z lewej) abdykował, zastąpi go książę Filip (fot. PAP/EPA/JUAN CARLOS HIDALGO)

76-letni Juan Carlos I Burbon nie jest już królem Hiszpanii. Po 39 latach sprawowania władzy monarcha podpisał akt abdykacji, którą zapowiedział 2 czerwca. Od północy na tronie zasiadać będzie Filip VI.

Uroczystość podpisania aktu abdykacji odbyła się w Sali Kolumnowej Pałacu Królewskiego, a uczestniczyło w niej 160 osób - rodzina królewska, rząd, przedstawiciele Kościoła i instytucji publicznych.

Wskazał następcy krzesło

Juan Carlos, królowa Sofia oraz przyszła para królewska zajęli honorowe miejsca. Po przeczytaniu treści ustawy dopuszczającej abdykację i podpisaniu dokumentu przez odchodzącego monarchę, były już król wskazał swojemu synowi, księciu Filipowi, swoje krzesło. Było to symboliczne przekazanie tronu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Juan Carlos abdykuje na rzecz syna. „Trzeba oddać pole młodemu pokoleniu”

W czwartek w parlamencie odbędzie się zaprzysiężenie księcia Filipa na króla Filipa VI. W uroczystości nie weźmie udziału Juan Carlos.

Dożywotni tytuł

Zarówno on, jak i jego żona, będą dożywotnie nosili tytuły króla i królowej, a 76-letni monarcha również Dowódcy Sił Zbrojnych w stanie spoczynku. Prawdopodobnie w piątek rząd przyjmie prawo nadające Juanowi Carlosowi immunitet.

CZYTAJ TAKŻE: Parlament Hiszpanii przyjął abdykację króla Juana Carlosa I

Bezpieczeństwa Madrytu strzeże 7 tys. policjantów. Władze miasta nie wykluczają, że podczas czwartkowego przejazdu przez miasto nowej pary królewskiej, nad stolicą Hiszpanii zostanie zamknięta przestrzeń powietrzna.

źródło:
Zobacz więcej