RAPORT

Tusk kontra Tusk

Hiszpania bez króla. Juan Carlos abdykował, na tron wstąpi Filip VI

Juan Carlos (z lewej) abdykował, zastąpi go książę Filip (fot. PAP/EPA/JUAN CARLOS HIDALGO)
Juan Carlos (z lewej) abdykował, zastąpi go książę Filip (fot. PAP/EPA/JUAN CARLOS HIDALGO)

76-letni Juan Carlos I Burbon nie jest już królem Hiszpanii. Po 39 latach sprawowania władzy monarcha podpisał akt abdykacji, którą zapowiedział 2 czerwca. Od północy na tronie zasiadać będzie Filip VI.

Uroczystość podpisania aktu abdykacji odbyła się w Sali Kolumnowej Pałacu Królewskiego, a uczestniczyło w niej 160 osób - rodzina królewska, rząd, przedstawiciele Kościoła i instytucji publicznych.

Wskazał następcy krzesło

Juan Carlos, królowa Sofia oraz przyszła para królewska zajęli honorowe miejsca. Po przeczytaniu treści ustawy dopuszczającej abdykację i podpisaniu dokumentu przez odchodzącego monarchę, były już król wskazał swojemu synowi, księciu Filipowi, swoje krzesło. Było to symboliczne przekazanie tronu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Juan Carlos abdykuje na rzecz syna. „Trzeba oddać pole młodemu pokoleniu”

W czwartek w parlamencie odbędzie się zaprzysiężenie księcia Filipa na króla Filipa VI. W uroczystości nie weźmie udziału Juan Carlos.

Dożywotni tytuł

Zarówno on, jak i jego żona, będą dożywotnie nosili tytuły króla i królowej, a 76-letni monarcha również Dowódcy Sił Zbrojnych w stanie spoczynku. Prawdopodobnie w piątek rząd przyjmie prawo nadające Juanowi Carlosowi immunitet.

CZYTAJ TAKŻE: Parlament Hiszpanii przyjął abdykację króla Juana Carlosa I

Bezpieczeństwa Madrytu strzeże 7 tys. policjantów. Władze miasta nie wykluczają, że podczas czwartkowego przejazdu przez miasto nowej pary królewskiej, nad stolicą Hiszpanii zostanie zamknięta przestrzeń powietrzna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej