RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wyzywające seksualnie ośmiolatki w reklamie bielizny. Przekroczono granice?

Ośmiolatki w roli seksownych modelek(fot. ballerinahosiery.com)
Ośmiolatki w roli seksownych modelek(fot. ballerinahosiery.com)

Ośmioletnie dziewczynki w prowokujących pozach, pełnym makijażu i wyzywających strojach – to nie jest element kampanii społecznej przeciwko seksualizacji dzieci. To reklama bielizny współfinansowana ze środków unijnych. – Przedstawianie ośmiolatki w roli wampa, w stroju kobiety z nocnego klubu, to patrzenie na dzieci w kontekście seksualnym – mówi portalowi tvp.info Lesław Sierocki ze Stowarzyszenia Twoja Sprawa.

Na stronie jaworznickiej firmy Ballerina pojawiła się kolekcja El Baby skierowana do dziewczynek, jednak małe modelki pozujące do zdjęć wcale nie przypominają typowych ośmioletnich uczennic. Stowarzyszenie Twoja Sprawa zajęło się już tą kontrowersyjną kampanią.

– Przedstawianie ośmiolatki w roli wampa, w stroju kobiety z nocnego klubu, to patrzenie na dzieci w kontekście seksualnym – mówi Sierocki i tłumaczy, że reklama rajstop jest kolejnym skandalicznym przykładem tego typu treści. Zachęca równocześnie konsumentów do odwiedzenia strony organizacji i wzięcia udziału w akcji.

Szef Stowarzyszenia Twoja Sprawa przestrzega przed dramatycznymi konsekwencjami, do jakich prowadzą seksualne treści w reklamach.

– Z badań wynika, że konsekwencji seksualizacji jest wiele. Od depresji i zaburzeń nastrojów, gdy dziewczynki porównują się do tych z reklamy i zaczynają dostrzegać swoje niedoskonałości, aż po zaburzenia odżywiania, które mogą prowadzić do poważnych schorzeń – tłumaczy Sierocki i dodaje, że problem ten dotyczy nie tylko dziewczynek. Do tego wszystkiego dochodzi niechęć do nauki, obniżenie poczucia własnej wartości. – Taka reklama sugeruje dziewczynkom, że nie muszą się uczyć, bo seksowność jest głównym kryterium sukcesu, dlatego zaczynają się malować, wyzywająco ubierać, a fitness i diety stają się ważniejsze niż szkoła – ostrzega Sierocki.

Taka reklama sugeruje dziewczynkom, że nie muszą się uczyć, bo seksowność jest głównym kryterium sukcesu.

Rajstopy, a Ministerstwo Gospodarki

Bulwersujące w tej sprawie jest nie tylko pokazywanie dziewczynek w roli wampów. Jak podał wczoraj portal natemat.pl, część pieniędzy na kampanię pochodzi z Ministerstwa Gospodarki, które otrzymuje unijne dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, którego celem jest m.in. poprawa wizerunku polskiej gospodarki wśród partnerów międzynarodowych.

– Jako Stowarzyszenie kierujemy list do Ministerstwa Gospodarki, które jest jednym ze sponsorów strony. Chcemy zapytać, czy są świadomi w jaki sposób te fundusze są wydawane – mówi Sierocki.

Próbowaliśmy kontaktować się również z firmą Ballerina, by uzyskać komentarz w tej sprawie, jednak firmowy telefon milczy, a na nasze maile nie dostaliśmy także odpowiedzi.

Jako Stowarzyszenie kierujemy list do Ministerstwa Gospodarki, które jest jednym ze sponsorów strony.

Seksualizacja dzieci

– Seksualizacja to zjawisko, które zostało dobrze przebadane. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne opublikowało obszerny raport, który przetłumaczyliśmy w ramach organizowanej w zeszłym roku konferencji sejmowej „Odebrana niewinność – seksualizacja kobiet i dziewcząt w reklamie i marketingu”. Raport ten, jak również nagrania z konferencji, dostępne są na naszej stronie www.twojasprawa.org.pl. Badania te pokazują jak dramatyczne mogą być konsekwencje przedstawiania dzieci jako obiektów seksualnych – mówi Lesław Sierocki i dodaje, że tego typu kampanie prowadzą do społecznego przyzwolenia na przesuwanie granic seksualności małoletnich, a co za tym idzie – pośredniego przyzwolenia na pedofilię.

Płyną skargi

– W każdej takiej akcji podejmujemy działania. Zachęcamy przede wszystkim do kierowania skarg do Rady Reklamy – mówi Sierocki.

Według informacji portalu tvp.info, do Rady Reklamy trafiło już kilkadziesiąt skarg ws. kontrowersyjnej kampanii. – Od wczoraj wpływają skargi, które są obecnie rozpatrywane, a Komisja Etyki Reklamy zamierza procedować w tej sprawie – powiedział nam Konrad Drozdowski, dyrektor generalny Związku Stowarzyszeń Rada Reklamy.

CZYTAJ TAKŻE – Wstrząsająca kampania przeciw wysyłaniu SMS za kółkiem. Zobacz wideo

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej