Parlament Hiszpanii przyjął abdykację króla Juana Carlosa I

Przeciwko abdykacji króla głosowało pięciu senatorów (fot.PAP/EPA/J.J GUILLEN i PAP/EPA/JAVIER LIZON)

Hiszpański Senat przyjął ustawę o abdykacji króla Juana Carlosa I, co otwiera drogę do proklamowania nowego króla Filipa VI. Nastąpi to w czwartek na zgromadzeniu Kortezów, obu izb parlamentu.

Przeciwko abdykacji króla głosowało pięciu senatorów, a 20 wstrzymało się od głosu.

W ubiegłym tygodniu ustawa dotycząca abdykacji króla została uchwalona przez izbę niższą parlamentu, tj. przez Kongres Deputowanych.

Otwiera to drogę do proklamowania nowym królem Hiszpanii 46-letniego księcia Filipa, który obejmie w czwartek tron jako Filip VI. Jego 41-letnia małżonka, była dziennikarka, księżna Letizia będzie pierwszą królową Hiszpanii nie wywodzącą się z arystokracji, a ich ośmioletnia córeczka Leonor odziedziczy po ojcu tytuł – stanie się księżniczką Asturii – i będzie najmłodszą następczynią tronu w Europie.

Juan Carlos kontra gen. Francisco Franco

Abdykacja Juana Carlosa jest wydarzeniem bez precedensu od ustanowienia w Hiszpanii w trzy lata po śmierci dyktatora Francisco Franco ustroju demokratycznego poprzez przyjęcie nowej, demokratycznej konstytucji. Juan Carlos przyczynił się w ogromnej mierze do jej uchwalenia wbrew oporom starego, frankistowskiego aparatu władzy. Uczynił to wbrew zamierzeniom i zabiegom legislacyjnym gen. Franco, który chciał uczynić z niego monarchę absolutnego i przygotowywał do roli gwaranta przetrwania dyktatury po swojej śmierci.

Pożegnalne przyjęcie

76-letni Juan Carlos wraz z królową Zofią wydali we wtorek ostatnie, pożegnalne przyjęcie w pałacu królewskim Zarzuela, na którym był obecny premier Hiszpanii Mariano Rajoy i inni czołowi politycy rządzącej Partii Ludowej i opozycji, a także przedstawiciele związków zawodowych. Wśród gości był także przewodniczący Kongresu Deputowanych Jesus Posada, który powrócił tego dnia z Warszawy, gdzie uczestniczył w hiszpańsko-polskim forum parlamentarnym.

Po abdykacji, którą złoży w środę, Juan Carlos otrzyma stopień kapitana generalnego Sił Zbrojnych w rezerwie i będzie korzystał z takich samych praw, jak każdy wojskowy rezerwy – ogłosił w środę hiszpański minister obrony Pedro Morenes.

Historycznie stopień kapitana generalnego był w Hiszpanii zarezerwowany dla dowódców armii królewskiej i dowódców okręgów wojskowych oraz zbliżony do tytułu wicekróla w koloniach.

CZYTAJ TAKŻE Juan Carlos abdykuje na rzecz syna. „Trzeba oddać pole młodemu pokoleniu”

źródło:

Zobacz więcej