Zbigniew Jakubas: Sienkiewicz chciał mnie pałą utłuc

– Jestem zdruzgotany tym, co przeczytałem i składa mi się to w całość – mówił na antenie TVP Info Zbigniew Jakubas, główny akcjonariusz Mennicy Polskiej i jeden z najbogatszych Polaków. Był on jednym z bohaterów rozmów prezesa NBP Marka Belki z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem. – Moje firmy są kontrolowane, nachodzą je różni urzędnicy – dodał w rozmowie z dziennikarzami. Odniósł się on też to, nieuczciwego jego zdaniem kontraktu, jaki chciał zawrzeć NBP z Brytyjczykami ws. bicia monet groszowych.

W zeszłym roku Narodowy Bank Polski chciał zlecić bicie najmniejszych nominałów Brytyjczykom. Zdaniem NBP Mennica Polska brała zbyt dużo za bicie jedno-, dwu- i pięciogroszówek. Mennica Polska nie zgadza się z zarzutami banku i twierdziła, że obniża ceny do minimum i oskarża Brytyjczyków o nieuczciwą konkurencję.

„Brytyjczycy zaproponowali dumpingowe ceny”

– W zeszłym roku pojawiła się taka informacja, że NBP ma zamiar odkupić monetarną część Mennicy Polskiej. Ja przekazałem w rozmowie osobistej dyrektorowi generalnemu Sławomirowi Cytryckiemu, że jeżeli takie plany są, to usiądźmy to stołu i możemy na ten temat rozmawiać, ale żadnych rozmów formalnych nie było – mówił Jakubas naszym dziennikarzom.

Jakubas był oburzony, że NBP chce zlecić produkcję monet mennicy brytyjskiej, która zaproponowała ewidentnie dumpingowe ceny. – Widać wyraźnie, że tu były inne zamiary mocodawców i że dla nich zwolnienie 100 osób było zupełnie istotne. To wszystko jest oburzające – dodał.

Jakubas: „gratuluję Polsce 25 lat wolności”

– Jestem zdruzgotany tym, co dzisiaj przeczytałem i składa mi się to w całość. Od roku czasu jestem szykanowany. Moje firmy są kontrolowane, nachodzą je różni urzędnicy. Ja mam osobistą kontrolę od roku czasu, kontrolę majątkową – mówił.

– Pan Sienkiewicz powiedział mi, że chce mnie pałą utłuc. Jeżeli konstytucyjny minister ma takie zamiary, to gratuluję naszemu krajowi 25 lat wolności – mówił Zbigniew Jakubas.Nagrania „Wprost”

Tygodnik „Wprost” upublicznił nagranie rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. Tematem rozmów jest m.in. współpraca między NBP i Mennicą Polską, której właścicielem jest Zbigniew Jakubas.

Belka mówi m.in., że Rostowski „zachował się jak ci..” nie doprowadzając ostatecznie do likwidacji bicia monet groszowych. Sienkiewicz doradza, jak prowadzić dalsze negocjacje z Mennicą Polską. – Może trzeba mu powiedzieć, jak można go bardziej okraść. Może zrozumie – mówił szef MSW o Jakubasie.

źródło:
Zobacz więcej