RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Chazan do Watykanu” – protest przed Sejmem. A przed szpitalem zwolennicy profesora z flagami

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
(fot. PAP/Tomasz Gzell)

„Opieka medyczna, nie watykańska” – pod tym hasłem protestowało przed Sejmem kilkadziesiąt osób, głównie ze środowisk feministycznych. W petycji do ministra zdrowia domagali się zagwarantowania prawa do świadczeń medycznych, także do dopuszczalnej prawem aborcji. Z kolei przed szpitalem Świętej Rodziny odbył się wiec poparcia dla prof. Chazana.

Według organizatorów pikiety petycję do ministra zdrowia podpisało już blisko 4 tys. osób.

Protestujący piszą w niej m.in., że „w świetle niepokojących doniesień o podpisywaniu przez lekarzy »deklaracji wiary« oraz ostatnich wydarzeń dotyczących utrudniania kobietom w Polsce dostępu do zgodnych z prawem świadczeń medycznych, w tym do legalnego przerywania ciąży, coraz bardziej istotna staje się kwestia realnego zapewnienia przez państwo polskie swobodnego dostępu obywatelek do wszystkich zgodnych z prawem świadczeń medycznych”.

Trzy postulaty do premiera

Obecna na pikiecie wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka poinformowała o wystosowaniu listu do premiera Donalda Tuska z trzema postulatami. – Po pierwsze - lekarz, który odwołuje się do klauzuli sumienia bądź deklaracji wiary i uważa je za ważniejsze niż medycyna i nauka, nie może pełnić żadnych funkcji w systemie ochrony zdrowia – powiedziała.

Lekarzu, nawracaj się sam, sumienie zostaw w zakrystii

Drugi z postulatów mówi o tym, że szeregowy lekarz, który odmawiając wykonania dopuszczalnej prawem aborcji, odwołuje się do klauzuli sumienia i nie odsyła kobiety tam, gdzie może ona wyegzekwować swoje prawo, ma ponieść „sankcje dyscyplinarne”. Trzeci dotyczy NFZ, by podpisując kontrakty ze szpitalami wprowadził zapis, że szpital będzie wykonywał świadczenia ginekologiczne i położnicze w pełnym zakresie.

Zgromadzeni mieli ze sobą transparenty: „Lekarzu nawracaj się sam, sumienie zostaw w zakrystii”, „Chazan do Watykanu”, „Więcej fachowców, mniej fanatyków”, „Kobieta to nie inkubator”. Skandowano: „Chcemy lekarzy, nie misjonarzy” oraz „Zwolnić parlament”.

Pikieta poparcia dla prof. Chazana

Około 150 osób przybyło na wiec poparcia dla prof. Bogdana Chazana, zorganizowany w piątek po południu przed szpitalem Świętej Rodziny w Warszawie. Przynieśli ze sobą kwiaty i flagi narodowe. Wyszedł do nich sam profesor; mówił o klauzuli sumienia i o tym, dlaczego odmówił aborcji kobiecie w ciąży, której dziecko ma poważne wady rozwojowe.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w przesłanym oświadczeniu zaprotestował „przeciwko wszelkim działaniom, podejmowanym przez rządzących lub przez inne osoby, które utrudniają lub uniemożliwiają korzystanie przez lekarzy z klauzuli sumienia, albo które mają na celu ośmieszenie lub zastraszenie lekarzy korzystających z tej możliwości”.

(fot. PAP/Tomasz Gzell)
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
teraz odtwarzane
Wiec poparcia dla prof. Chazana

Od czego zaczęła się dyskusja? Odmowa Chazana

Dyskusja na temat klauzuli sumienia toczy się m.in. w związku ze sprawą prof. Bogdana Chazana, dyrektora miejskiego szpitala św. Rodziny w Warszawie.Powołując się na konflikt sumienia, odmówił on wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży, która miała diagnozę, że dziecko z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu umrze zaraz po narodzeniu. Chazan nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci.

Szpital pod lupą

W szpitalu Św. Rodziny trwa kontrola stołecznego ratusza, który jest organem założycielskim placówki. Sprawę prof. Chazana minister zdrowia skierował też do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej. Postępowanie wyjaśniające prowadzi też Rzecznik Praw Pacjenta.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ważą się losy prof. Chazana; kontrole w szpitalu; SLD żąda odwołania dyrektora.

Z tzw. klauzulą sumienia wiąże się też Deklaracja Wiary Lekarzy – dokument podpisało dotąd ok. 3 tys. pracowników służby zdrowia (w tym prof. Chazan). Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny zobowiązują się do wierności Bogu i chrześcijańskiemu sumieniu. Deklarują tym samym, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem.

Kwestia lekarskiego sumienia została poruszona w programach „To jest temat” i „Twoje Info” emitowanych na antenie TVP Info.

CZYTAJ WIĘCEJ

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej