RAPORT

Wojna na Ukrainie

Komputer przekonał badanych, że jest człowiekiem; to technologiczny przełom

Eksperyment przeprowadzono w 60. rocznicę śmierci matematyka Alana Turinga (fot. Wikipedia)
Eksperyment przeprowadzono w 60. rocznicę śmierci matematyka Alana Turinga (fot. Wikipedia)

– Jestem 13-latkiem z Odessy, nazywam się Eugene Goostman – w istnienie nastolatka z Ukrainy uwierzyło 33 proc. badanych osób. Sęk w tym, że Eugene Goostman to tak naprawdę superkomputer, który oszukał ludzi i jako pierwszy w historii przeszedł test Turinga.

Test Turinga polega na tym, że maszyna odpowiada na zadawane przez badanych pytania w pięciominutowych sesjach. Jeśli zmyli co najmniej 30 proc. tzw. „sędziów”, że jest człowiekiem, oznacza to, że jej odpowiedzi można uznać za wynik samodzielnego myślenia urządzenia.

Za sukces odpowiada dwóch naukowców - Rosjanin Władimir Weslow i Ukrainiec Jewgienij Demczenko. Badacze celowo stworzyli osobowość 13-latka. Ten zabieg pozwolił przekonać badane osoby, że niektóre tematy, na które maszyna nie podjęła się rozmowy – wynikają z ograniczonej wiedzy, jaką dysponuje dziecko tym wieku.

Eksperyment przeprowadzono w Londynie

Przełomowy eksperyment został przeprowadzony w sobotę w siedzibie Towarzystwa Królewskiego w Londynie. Zorganizował je Uniwersytet w Reading.

Eksperyment przeprowadzono w 60. rocznicę śmierci Alana Turinga – matematyka, którego obecnie uznaje się za jednego z twórców informatyki.

Test Turinga powstał jeszcze w latach 50. XX w. gdy zaczęto stawiać pierwsze kroki, mające na celu stworzenie sztucznej inteligencji. Polega on na tym, że ludzie, nazywani sędziami, prowadzą rozmowę z komputerem. Jeżeli co najmniej 30 procent z nich stwierdzi, że rozmówca jest człowiekiem, test można uznać za zaliczony. Aż do soboty nie dokonała tego żadna maszyna.

CZYTAJ TAKŻE Superkomputer dla biomedyków z UW

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej