„Grzegorz nie odmawia”, Schetyna o nadchodzących wyborach

– Uważam, że w polityce trzeba pisać scenariusze pozytywne, nie lubię języka krwawego i twardego – powiedział w TVP Info Grzegorz Schetyna. – Grzegorz Schetyna może być kandydatem PO na prezydenta Wrocławia – poinformował w rozmowie z reporterką Panoramy Paweł Graś. Na razie zainteresowany zadeklarował wsparcie dla kandydatury Bronisława Komorowskiego w przyszłych wyborach prezydenckich.

Schetyna w rozmowie w TVP Info mówił o swoich relacjach z Donaldem Tuskiem, o sytuacji na Ukrainie, ale też o przyszłych wyborach: prezydenckich i samorządowych. – Nie lubię wywoływania złych relacji. Polska polityka potrzebuje debaty, dysputy i otwartości, a nie zatłuczenia w ciemnych zaułkach – przyznał przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Kosmiczny scenariusz

W studiu padło pytanie o przyszłe wybory prezydenckie, w których niewykluczone, że przeciwko Bronisławowi Komorowskiemu stanie Donald Tusk. – To scenariusz kosmiczny, oczywiście. Wszystkie znaki na niebie mówią, że prezydent Komorowski będzie kandydował w drugiej kadencji, będzie walczył o reelekcję i jest bankowym kandydatem. I tutaj nic się nie powinno zdarzyć – odpowiedział Schetyna. Wtóruje mu sekretarz generalny Platformy, Paweł Graś. – Bronisław Komorowski - świetnie oceniany prezydent - oczywiście jest to prezydent, który będzie bardzo mocno przez Platformę i pana premiera Donalda Tuska wspierany – dodał.

„Grzegorz nie odmawia”

Na pytanie o to, komu pomógłby w kampanii i czy w ogóle udzieliłby komuś pomocy, polityk odpowiedział: „Grzegorz nie odmawia”. – Zależy kto prosi oczywiście, i kto pyta – mówił. Jednocześnie wprost zadeklarował wsparcie dla prezydenta Komorowskiego. – Oczywiście, że tak, bo to jest dobry scenariusz na reelekcję, na walkę o pierwszą turę, bo to jest też takie symboliczne podkreślenie wagi tych pięciu lat prezydentury i tego, jak Polacy ją docenili – powiedział Schetyna.

Polityk dodał, że jest jeszcze wiele pytań związanych z przyszłymi wyborami. – Jest pytanie o drugą kadencję. Jest pytanie, co będzie z wyborami parlamentarnymi, bo pół roku później są wybory parlamentarne i walka Platformy o trzecią kadencję. (…) Odpowiedzi trzeba szukać, tu wracam do wyborów samorządowych, to będzie bardzo poważny sondaż politycznych wyborczych preferencji Polaków – dodał.

Wrocław? „Schetyna zadeklarował niemalże, że jest gotowy startować”

Do tych wyborów odniósł się też Paweł Graś, który niejednoznacznie, ale przyznał, że Grzegorz Schetyna może być kandydatem PO na prezydenta Wrocławia. Platforma stoi przed wyborem, czy jako kandydatów na prezydentów miast popierać bezpartyjne i znane nazwiska - takim jest we Wrocławiu Rafał Dutkiewicz, czy stawiać na ludzi ze swoich szeregów. – Grzegorz Schetyna zadeklarował niemalże, że jest gotowy startować w wyborach prezydenckich, więc lokalna Platforma musi rozstrzygnąć, którą drogą chce iść – uważa Graś.

Pozytywne scenariusze

– Uważam, że w polityce trzeba pisać scenariusze pozytywne, nie lubię takiego języka krwawego i twardego, jakiego używa Jarosław Gowin w tym kontekście. Nie lubię wywoływania złych relacji. Polska polityka potrzebuje debaty, dysputy i otwartości, a nie zatłuczenia w ciemnych zaułkach – komentował wypowiedzi innych polityków.

O relacjach z premierem Schetyna powiedział, że są przyzwoite. Swoją rozmowę z Donaldem Tuskiem sprzed kilku tygodni skomentował krótko: – Rozmawialiśmy o polityce.

CZYTAJ TAKŻE Grupiński: wyzbycie się Schetyny nie byłoby właściwe

Grzegorz Schetyna i szef MSZ Radosław Sikorski (fot. PAP/Radek Pietruszka)
teraz odtwarzane
Schetyna: „Grzegorz nie odmawia, zależy kto prosi”

źródło:
Zobacz więcej