RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Na samotność – Pepper. Czuły robot dotrzyma towarzystwa

Pepper reaguje na nastrój człowieka (fot. za: cnn.com)
Pepper reaguje na nastrój człowieka (fot. za: cnn.com)

Już niedługo określanie osób „sztywnych” i działających bez emocji mianem robota odejdzie do lamusa. Stanie się tak za sprawą Peppera, robota który potrafi czytać i reagować na nastrój człowieka.

Softbank, japońska firma telekomunikacyjno-internetowa pokazała światu Peppera, robota który może reagować na emocje użytkownika.

Pepper ma około 120 cm wysokości i waży zaledwie 30 kilogramów. Potrafi jednak przywitać się jak prawdziwy człowiek – potrząsa dłonią i odwzajemnia uśmiech. Ma jeszcze jedną zaletę – zna 17 języków.

Mały humanoid potrafi reagować na ludzkie gesty dzięki informacjom zwrotnym, które otrzymuje od swojego użytkownika za pomocą technologii rozpoznawania twarzy, banku kamer, rejestratorów audio i czujników w głowie.

Softbank twierdzi, że zamiast być zaprogramowany, Pepper „uczy się” jak się zachowywać.

„Być może za sto, czy dwieście lat ludzie spojrzą wstecz i powiedzą: to był to historyczny moment” – oświadczył Masayoshi Son, prezes Softbanku stronie internetowej korporacji. Firma przewiduje, że w przyszłości roboty domowe będą powszechne i wykorzystywane do wszelkich zadań, począwszy od dotrzymywania towarzystwa do pielęgnacji osób chorych i starszych.

Cena Peppera jest zaskakująco niska, wynosi 2 tys. dolarów. Roboty można kupić w dwóch sklepach Softbanku w Japonii. Na razie nie wiadomo, czy trafią na zagraniczny rynek.

CZYTAJ TAKŻE Robot jak z „Gwiezdnych wojen” pomoże człowiekowi

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej