RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obama: Poroszenko to mądry wybór dla Ukrainy

– Ukraina może być kwitnącą i prosperującą demokracją, jeśli społeczność międzynarodowa ją wesprze – powiedział prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką. Poroszenko podziękował za to wsparcie.

Spotkanie w cztery oczy Obamy z Poroszenką odbyło się w środę w warszawskim hotelu Marriott i trwało ponad godzinę. Było to pierwsze spotkanie tych przywódców.

Po spotkaniu z Poroszenką Obama powiedział dziennikarzom, że omawiał razem z ukraińskim przywódcą plan przywrócenia pokoju i wzrostu gospodarczego na Ukrainie. Tematem rozmowy był też plan zmniejszenia uzależnienia Ukrainy od Rosji w dziedzinie energii.

„Ukraina może być dobrze prosperującą demokracją”

Obama akcentował, że „Ukraina może być pełną życia, kwitnącą i dobrze prosperującą demokracją”. Podkreślił, że aby tak się stało społeczność międzynarodowa musi wspierać Poroszenkę i jego nowy rząd, w tym pomóc szkolić ukraińskie wojsko i policję.

Prezydent USA dodał, że zadaniem społeczności międzynarodowej jest także doprowadzić do tego, żeby Rosja nie wspierała dłużej separatystów na Ukrainie. Obama oświadczył, że Stany Zjednoczone będą wspierać nowy rząd ukraiński na drodze ku wyjściu z kryzysu.

„Stany Zjednoczone są gotowe udzielić wsparcia”

– W rozmowie z prezydentem elektem Ukrainy Petrem Poroszenką zapewniłem, że rozumiemy aspiracje i nadzieje ukraińskiego narodu. (...) Wyzwaniem dla społeczności międzynarodowej jest obecnie wsparcie Ukrainy zarówno w przemianach, jak i w obecnym konflikcie. Stany Zjednoczone są gotowe udzielić tego wsparcia – zadeklarował Obama.

Zapowiedział także wysłanie do Kijowa sprzętu wojskowego o wartości 5 mln dolarów, który ma wesprzeć ukraińską armię w walkach z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.

Prezydent ocenił, że w niedawnych wyborach prezydenckich Ukraińcy odrzucili przemoc i korupcję, a wybrali demokrację. Jak podkreślił Obama, naród ukraiński dokonał mądrego wyboru, powierzając Poroszence kierowanie krajem.

Obama pod „głębokim wrażeniem”

Obama dodał, że jest pod „głębokim wrażeniem” wizji zmian, jakie zamierza przeprowadzić nowy prezydent Ukrainy.

Poroszenko podziękował z kolei Obamie za już udzielone „ogromne wsparcie” i zaznaczył, że najbliższe miesiące będą kluczowe dla rozpoczęcia pokojowego procesu reformowania politycznego Ukrainy.

– Chciałbym podziękować prezydentowi Barackowi Obamie, Amerykanom, rządowi Stanów Zjednoczonych i Kongresowi za wsparcie, które zademonstrowali w obronie wolności i demokracji na Ukrainie. To jest dla nas bardzo ważne – powiedział Poroszenko.

CZYTAJ TAKŻE Komorowski: nie ma wolności bez solidarności z Ukrainą

źródło:
Zobacz więcej