RAPORT

Pogarda

Orędzie do Polaków i rozmowa z Poroszenką. Sprawdź plany Obamy

(fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)
(fot. Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Około południa prezydent USA zabierze głos podczas głównych uroczystości z okazji 25-lecia wolności na pl. Zamkowym w Warszawie. Wcześniej Barack Obama spotka się z ukraińskim prezydentem elektem Petrem Poroszenką. Obaj politycy składają wizytę w Polsce w związku z obchodami rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.

Barack Obama zapowiedział we wtorek, że podczas spotkania z Poroszenką będzie chciał usłyszeć, czego potrzebuje Ukraina i co będzie w tej chwili dla niej najskuteczniejsze. Jak dodał, na podstawie rozmów, które do tej pory były przeprowadzane z urzędnikami z Ukrainy, wnioskuje, iż „są bardzo zainteresowani tym, żeby było dostarczane wsparcie gospodarcze”.

Po zakończeniu rozmów z ukraińskim prezydentem elektem Barack Obama opuści hotel Marriott i uda się w kierunku Zamku Królewskiego.

O godz. 11.10 zostanie oficjalnie powitany na placu Zamkowym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Przemówienie na placu Zamkowym

Głównym punktem dwudniowej wizyty amerykańskiego prezydenta będzie wystąpienie na placu Zamkowym podczas głównych uroczystości z okazji 25-lecia wyborów 4 czerwca, które zapowiedziane jest na godz. 11.30.

Według ambasady amerykańskiej specjalne na tę okazję przygotowane zostało przesłanie do Polaków. Obama ma mówić o historii przemian demokratycznych w Polsce, ich wpływie na inne kraje regionu i połączeniu polskiej opozycji z ruchami na rzecz demokracji i praw człowieka w Europie Wschodniej i na całym świecie.

Biały Dom zapowiedział też, że w przemówieniu na Starym Mieście – w obecności głów państw regionu – Barack Obama potwierdzi gotowość USA do zapewnienia bezpieczeństwa zarówno Polsce, jak i innym NATO-owskim sojusznikom w tej części Europy.

Po godzinie 13 głowa amerykańskiego państwa oddali się z placu Zamkowego w stronę Okęcia, skąd odleci do Belgii.

Na Zamku Królewskim w Brukseli Barack Obama spotka się z królem Filipem i premierem Elio Di Rupo.

Wieczorem prezydent Stanów Zjednoczonych weźmie udział w szczycie G-7, który rozpocznie się od kolacji roboczej szefów polityki zagranicznej krajów uczestniczących.

CZYTAJ TAKŻE „Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Pierwszy dzień wizyty Baracka Obamy (relacja minuta po minucie)

Montaż kuloodpornej kurtyny na Placu Zamkowym	(fot. PAP/Radek Pietruszka)
Montaż kuloodpornej kurtyny na Placu Zamkowym (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej