RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Obama i Komorowski: obronność wymaga pieniędzy. Więcej z PKB i 1 mld USD

Polska zamierza podnieść poziom finansowania Sił Zbrojnych do wysokości 2 proc. PKB – zapowiedział we wtorek prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z prezydentem USA. Barack Obama z kolei zapowiedział, że poprosi Kongres o większe pieniądze dla sojuszników USA.

– Dzisiejsze rozmowy oznaczają potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa naszego regionu Europy, oznaczają także wspólne dążenie do wzmocnienia roli, znaczenia i siły Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa regionu

Komorowski podkreślił, że to „ogromna satysfakcja i wielka nadzieja gościć prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki, w sytuacji gdy z niepokojem obserwujemy zjawiska kryzysowe zachodzące poza wschodnią granicą Polski, poza wschodnią granicą Sojuszu Północnoatlantyckiego i poza wschodnią granicą Unii Europejskiej, na Ukrainie”.

– Dlatego cieszę się, że dzisiejsze spotkanie, rozmowy oznaczają także potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa naszego regionu Europy, oznaczają także wspólne dążenie do wzmocnienia roli, znaczenia i siły Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział Komorowski.

Podkreślił, że to wielka radość i wielka satysfakcja móc gościć prezydenta USA w 25. rocznicę odzyskania przez nasz kraj wolności.

We wszystkich obszarach rozmów z USA - pełne porozumienie

– We wszystkich praktycznie obszarach rozmów z prezydentem USA znajdujemy pełne porozumienie - zadeklarował Komorowski. – Z ogromną satysfakcją odnotowuję to, że we wszystkich praktycznie obszarach, które zostały poruszone w czasie naszej rozmowy, znajdujemy pełne porozumienie i pełne zrozumienie także wzajemnych intencji – powiedział Komorowski.

Jak dodał, chciałby też podkreślić „polską satysfakcję” z faktu, że „prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki mówi jednoznacznie o potrzebie umocnienia roli artykułu 5. Traktatu Waszyngtońskiego, o co Polska konsekwentnie zabiega”.

Polska chce, by szczyt potwierdził większe angażowanie się NATO

– Polska i USA chcą, by szczyt NATO w Walii potwierdził potrzebę większego angażowania się Sojuszu Północnoatlantyckiego w budowę infrastruktury umożliwiającej przyjęcie sił wsparcia na wypadek zagrożenia – oświadczył prezydent Komorowski.

– Wspólną troska jest to, by szczyt walijski Sojuszu Północnoatlantyckiego potwierdził potrzebę większego angażowania się Sojuszu Północnoatlantyckiego w budowę infrastruktury umożliwiającej przyjęcie sił wsparcia na wypadek zagrożenia – podkreślił Komorowski.

Prezydent podziękował za zaangażowanie USA w działania „zmierzające do potwierdzenia w praktyce deklaracji o znaczeniu Sojuszu i Traktatu Waszyngtońskiego" dla bezpieczeństwa Polski i całego regionu. Wyjaśnił, że ma na myśli inne kraje stanowiące wschodnią flanką Sojuszu Północnoatlantyckiego.CZYTAJ TAKŻE: Kerry: wspólna wizja przyszłości zbliży Polskę i USA

Polska zamierza podnieść finansowanie wojska do 2 proc. PKB

- Polska zamierza podnieść poziom finansowania Sił Zbrojnych do wysokości 2 proc. PKB - zapowiedział Bronisław Komorowski.

– W porozumieniu z rządem przedstawiłem prezydentowi Obamie polską wolę wykonania gestu o wymiernej wartości, jeśli chodzi o podniesienie poziomu własnego zaangażowania w kształtowanie budżetu obronnego, ale również wykonanie gestu, jeśli chodzi zachęcenie innych krajów członkowskich NATO do pójścia tą samą drogą, jako odpowiedzi na to, że inne kraje w sąsiedztwie Polski podnoszą w sposób bardzo istotny poziom zaangażowania finansowego w budżety obronne – uzasadniał Komorowski projekt podniesienia poziomu finansowania wydatków na obronę do 2 proc. PKB.

Dotąd siły zbrojne finansowane są na poziomie 1,95 proc. PKB.

Prezydent Bronisław Komorowski oraz prezydent USA Barack Obama podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Belwederze (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Prezydent Bronisław Komorowski oraz prezydent USA Barack Obama podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Belwederze (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Miliard dolarów na wsparcie sojuszników

Prezydent USA Barack Obama powiedział z kolei, że będzie prosił Kongres o zatwierdzenie 1 mld dolarów na wsparcie sojuszników Stanów Zjednoczonych. Dodał, że będzie to „mocnym przejawem trwałego zaangażowania w bezpieczeństwo sojuszników w NATO”.

Obama podczas wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem Bronisławem Komorowskim powiedział, że chciałby ogłosić nową inicjatywę wzmacniającą bezpieczeństwo sojuszników USA.

Podkreślił, że dzięki wsparciu Kongresu, USA mają zamiar rozmieścić więcej sprzętu w Europie. – Będziemy rozszerzać zakres naszych ćwiczeń i szkoleń z sojusznikami, by zwiększyć gotowość naszych sił. I wiem, że pan prezydent stoi na czele wysiłków zmierzających do modernizacji polskiej armii, jesteśmy bardzo wdzięczni za to, co właśnie powiedział, o jeszcze zwiększeniu tego zaangażowania – podkreślił. Zapowiedział, że USA mają też zamiar „zwiększyć ilość personelu amerykańskiego, jednostek wojskowych i powietrznych, cały czas rotującego się w Europie Środkowo-Wschodniej". – Będziemy też zwiększać nasze partnerstwo z przyjaciółmi, takimi jak Ukraina, Mołdawia i Gruzja, którzy muszą troszczyć się o swoje własne bezpieczeństwo – zadeklarował.

CZYTAJ TAKŻE: Obama: nasze zaangażowanie w bezpieczeństwo Polski jest dla nas rzeczą absolutnie świętą

Obama zapowiada wspieranie eksportu energii do Europy

Prezydent USA zapowiedział we wtorek wspieranie potencjalnego eksportu energii ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Jak podkreślał, można zrobić jeszcze wiele dla dywersyfikacji dostaw na Stary Kontynent.

– Uzgodniliśmy, że jest jeszcze więcej kroków, które musimy podjąć, celem dywersyfikacji źródeł energii w Europie. Jest to bardzo ważne nie tylko dla gospodarki Europy, ale również dla jej bezpieczeństwa – zaznaczył Obama.

Polska liderem inwestycji w bezpieczeństwo zbiorowe

– Polska jest liderem, gdy mówimy o inwestycjach w bezpieczeństwo zbiorowe; w ostatnich miesiącach wykazała się wspaniałym przywództwem - powiedział prezydent USA Barack Obama po spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim. – Być może dlatego, że Polacy więcej od innych wiedzą, jak cenna jest wolność – podkreślił Obama.

– Polska jest liderem, gdy mówimy o inwestycjach w bezpieczeństwo zbiorowe. Widzieliśmy to znowu w dniu dzisiejszym – gotowość Polski i inicjatywy, które proponujemy jest przypomnieniem o tym, że każdy z sojuszników musi sam inwestować w zdolności obronne Sojuszu, potrzebne nam w przyszłości – powiedział prezydent USA.

Dzięki determinacji wolna Polska jest rzeczywistością

– Dzięki odwadze i determinacji, idea wolnej i bogatej Polski jest rzeczywistością, a nie marzeniami - mówił Barack Obama. Ponownie zapewnił, że USA będzie wypełniać swoje zobowiązania wobec Polski.

– Dziękuję, że znowu mogę być dzisiaj w Polsce, to wielki zaszczyt, że mogę być z wami i świętować 25 lat waszej wolności. Podczas mojej ostatniej wizyty powiedział pan, że sny się spełniają, natomiast poza snami i marzeniami mamy odwagę i determinację. Dzięki pańskiej odwadze i determinacji, pańskiej i wielu Polaków, idea wolnej i bogatej Polski nie jest tylko marzeniem, a rzeczywistością – mówił.

Zaznaczył także, że Amerykanie są bardzo blisko powiązani z Polską. – Moje miasto Chicago jest w szczególności bardzo mocno związane z Polską i sprawia to, że ta chwila jest jeszcze bardziej wyjątkowa– dodał. Złożył też życzenia urodzinowe prezydentowi Komorowskiemu.

Prezydent USA Barack Obama (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Prezydent USA Barack Obama (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej