RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Co czwarty Litwin uważa Polskę za wrogi kraj; eksperci zszokowani

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė stoi na stanowisku, że nasze kraje utrzymują normalne, poprawne stosunki (fot. Wikipedia)
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė stoi na stanowisku, że nasze kraje utrzymują normalne, poprawne stosunki (fot. Wikipedia)

Polska mało przyjazna wobec Litwy? Tak nasz kraj oceniają Litwini. W najnowszym badaniu opinii publicznej więcej niż co czwarty (27 proc.) respondent uznał Polskę za „wrogie państwo”, a zaledwie 12 proc. – za państwo przyjazne.

Litewscy komentatorzy są zszokowani. – To poważny sygnał dla elity politycznej – uważa znany politolog Nerijus Maliukewiczius. Obawia się on, że dobrego wizerunku Polski nie da się szybko odbudować.

Według podobnego badania z 2006 roku, Polskę za państwo przyjazne wobec Litwy uważało przeszło 53 procent respondentów. Większe zaufanie budziła tylko Łotwa. Obecnie jako przyjazne państwa respondenci wymienili: Łotwę, Estonię, Danię, Norwegię, Szwecję i Finlandię.

Rosja uznana za najbardziej wrogie państwo

Z badania wynika też, że według Litwinów państwem najbardziej wrogo nastawionym wobec nich jest Rosja. Tak uważa blisko trzy czwarte (72,5 proc.) respondentów.

Badanie opinii publicznej na zamówienie portalu Delfi przeprowadziła spółka „Spinter Tytimai”. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Litwy w wieku od 18 do 75 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa: Grybauskaite zwyciężyła w pierwszej turze wyborów

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej