RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Obrady Sejmu Młodzieży już po raz 20. Prezydent i premier zaprosili dzieci

Wybory parlamentarne były tematem przewodnim XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Sejm Dzieci i Młodzieży, jak co roku, zebrał się w Dzień Dziecka. W obradach uczestniczyło 460 uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z całej Najmłodsi mogli także m.in. odwiedzić Pałac Prezydencki oraz Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Witając uczniów – uczestników obrad Sejmu Dzieci i Młodzieży – marszałek Sejmu Ewa Kopacz pogratulowała zebranym „pięknego jubileuszu, jakim jest XX sesja”. – Trudno uwierzyć, ale uczestnicy pierwszych sesji mają już ponad 30 lat. Chciałabym, by to doświadczenie przełożyło się w ich życiu na aktywne budowanie polskiej demokracji i samorządności – powiedziała.

– Ostatnie tygodnie i miesiące pokazały, że nic nie jest dane raz na zawsze – ani bezpieczeństwo, ani demokracja. Demokracja, chociaż jest najlepszym z ustrojów, jak wszystko wymaga pielęgnowania – mówiła marszałek.

Nazwała demokrację bardzo pięknym, ale bardzo delikatnym kwiatem, dla którego wodą są wybory - zarówno parlamentarne, prezydenckie, europejskie, do samorządu terytorialnego, jak i do samorządu szkolnego. – Dla każdego, komu zależy na Polsce, wybory są najważniejszym sprawdzianem z obywatelskości; to dowód współodpowiedzialności i dojrzałości – podkreśliła Kopacz.

„Dobry obywatel rozumie swoją rolę w społeczeństwie”

Wybory parlamentarne, samorządowe, europejskie, w szkole – o tym dyskutowali młodzi posłowie Sejmu Dzieci i Młodzieży. Podczas obrad wiceminister edukacji Ewa Dudek mówiła, że nieoceniony wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego ma szkoła.

– To tam, zaraz obok domu rodzinnego, młodzież dowiaduje się, co to znaczy wykazywać postawę obywatelską, czym jest społeczeństwo obywatelskie – podkreślała. Dodała, że dobry obywatel to taki, który zna i rozumie swoją rolę w społeczeństwie.

Tradycyjne selfie z Sejmu (fot. PAP/Paweł Supernak)
Tradycyjne selfie z Sejmu (fot. PAP/Paweł Supernak)

Prawa wyborcze dla osób pełnoletnich

O wyborach mówił też Rzecznik Praw Dziecka. Marek Michalak przypominał, że w pełni z praw wyborczych mogą korzystać osoby pełnoletnie. Nie oznacza to jednak – zaznaczył – że osoby poniżej 18. roku życia nie mają wpływu na kształt życia publicznego, wręcz przeciwnie. Rzecznik powiedział, że reguluje to między innymi 72. artykuł konstytucji. „Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją” – cytował. Dodał, że kolejnym dokumentem to regulującym jest ratyfikowana 25 lat temu Konwencja o Prawach Dziecka.

Po raz pierwszy Sejm Dzieci i Młodzieży zebrał się w 1989 r. Każda sesja ma temat przewodni.

CZYTAJ TAKŻE Młodzi w sejmowych ławach

Uczestnicy XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży na sali plenarnej przed rozpoczęciem posiedzenia w Sejmie (fot. PAP/Paweł Supernak)
Uczestnicy XX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży na sali plenarnej przed rozpoczęciem posiedzenia w Sejmie (fot. PAP/Paweł Supernak)

Debata o szkołach

Zadaniem uczniów ubiegających się o mandaty poselskie było przygotowanie i przeprowadzenie debaty w swoich szkołach i miejscowościach, skłaniającej do refleksji nad tym, co daje młodym ludziom możliwość funkcjonowania w demokratycznym społeczeństwie europejskim – informuje Kancelaria Sejmu RP.

Jakie widzą dla siebie szanse, a jakie trudności i ograniczenia, w jaki sposób mogą uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym Polski i Europy oraz jak zwiększyć aktywność społeczną i wyborczą swoich koleżanek i kolegów.

Sejm Dzieci i Młodzieży, jak co roku, zebrał się w Dzień Dziecka  (fot. PAP/Paweł Supernak)
Sejm Dzieci i Młodzieży, jak co roku, zebrał się w Dzień Dziecka (fot. PAP/Paweł Supernak)

Atrakcje u prezydenta

Na zaproszenie pary prezydenckiej do ogrodów Pałacu Prezydenckiego przyszło kilkadziesięcioro dzieci w różnym wieku. Byli wśród nich m.in. wychowankowie domów dziecka oraz podopieczni Akademii Przyszłości – prowadzonego przez Stowarzyszenie Wiosna programu wsparcia rozwoju młodych ludzi.

Radości, umiejętności cieszenia się tym, co mamy oraz marzenia, aby świat stał się lepszy – życzył najmłodszym prezydent Komorowski.

W ogrodzie Pałacu stanął też wielki pluszowy lew. Dzieci rozłożyły się na kocach, a każde z nich mogło dostać kolorowe balony oraz książkę pt. „Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności” autorstwa Michała Rusinka, która w przystępny i zabawny sposób ma przybliżyć młodemu pokoleniu, czym był PRL.

Komorowski zaprosił wszystkich chętnych do zwiedzania Pałacu Prezydenckiego. Można było zobaczyć m.in. Okrągły Stół oraz znane z telewizji pomieszczenia, w których odbywają się uroczystości z udziałem prezydenta.

Pałac Prezydencki został udostępniony najmłodszym zwiedzającym, a para prezydencka spotkała się także z dziećmi z placówek opiekuńczych (fot. PAP/Leszek Szymański)
Pałac Prezydencki został udostępniony najmłodszym zwiedzającym, a para prezydencka spotkała się także z dziećmi z placówek opiekuńczych (fot. PAP/Leszek Szymański)

Dzieci w ogrodach kancelarii premiera

W obchody Dnia Dziecka włączyło się także biuro premiera Donalda Tuska. Ogrody Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opanowali najmłodsi. W ogrodach swoje stoiska rozstawiły dziesiątki instytucji. Wśród nich: Biuro Ochrony Rządu, ministerstwa, służby mundurowe czy młodzi naukowcy.

Wśród gości pojawiły się filmowe postacie z Gwiezdnych Wojen i Krecik oraz rzeczywiste gwiazdy: siatkarz Piotr Gruszka czy koszykarz Przemysław Karnowski. Przy kancelarii unosiły się w powietrzu smakowite zapachy.

Swoje wyroby prezentowały też gospodarstwa oferujące tradycyjne wyroby wędliniarskie, pieczywo, kiszonki oraz zupy. Dla chętnych przygotowano również kulinarne warsztaty ze slow-foodu.

Premier Donald Tusk kroi tort podczas pikniku z okazji Dnia Dziecka (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Premier Donald Tusk kroi tort podczas pikniku z okazji Dnia Dziecka (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej