Prezes NRL: lekarze mają prawo do wyznawania wiary

Tablice z Deklaracją Wiary (fot. PAP/Waldemar Deska)

– Samorząd lekarski skupia lekarzy, którzy mają różne poglądy polityczne, wyznania, preferencje seksualne itd., i do momentu kiedy w swojej pracy kierują się Kodeksem Etyki Lekarskiej, to nie widzimy powodów do interwencji. Uważam, że podpisanie tzw. deklaracji wiary nie koliduje z Kodeksem Etyki – powiedział portalowi tvp.info Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Maciej Hamankiewicz uważa, że deklaracja wiary, która razem ze zwojem z 3 tys. podpisów została złożona na Jasnej Górze przez uczestników ogólnopolskiej pielgrzymki służby zdrowia, to była inicjatywa prywatna, którą lekarze realizowali poza godzinami pracy.

– Mieli do tego prawo, dlatego Rada Lekarska nie widzi powodów do podjęcia jakichkolwiek kroków – powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

„Propozycja SLD to absurd”

Wczoraj Sojusz Lewicy Demokratycznej zaapelował do ministra zdrowia, by ten zapewnił pacjentów, że lekarze, którzy będą odmawiali ich przyjęcia powołując się na deklarację wiary, stracą kontrakty w ramach NFZ. Deklaracja wiary cofa medycynę do XIX wieku - podkreślają politycy Sojuszu.

– Propozycja SLD jest skrajnie populistyczna. Uzależnianie podpisywania kontraktów w zależności od wyznania jakiejkolwiek wiary to absurd. Podobnym absurdem byłoby odbieranie lub przyznawania prawa do wykonywania zawodu lekarzom w zależności od tego jaką religię wyznają – podkreślił Hamankiewicz.

Hamankiewicz: żyjemy w wolnych czasach

– W Polsce wolność wyznania jest zagwarantowana konstytucyjnie każdemu człowiekowi, w tym lekarzowi. W medycynie lekarze niewolnikami byli tylko w starożytnym Egipcie. Dzisiaj żyjemy w wolnych czasach. Lekarzem może być zarówno ateista, katolik czy wyznawca judaizmu. Bez znaczenia jest też to czy jest hetero, czy homoseksualistą. – podsumował Hamankiewicz.

3 tys. podpisów pod Deklaracją Wiary

Pod Deklaracją Wiary lekarzy katolickich podpisało się już ponad 3 tys. medyków. Akcję zainicjowała i koordynuje dr Wanda Półtawska, przyjaciółkę Jana Pawła II.

Deklaracja m.in. głosi, że ludzkie ciało i życie, jako dary Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci. W praktyce oznacza to, że jej sygnatariusze odmawiają dokonywania zabiegów in vitro, aborcji i eutanazji, a także przepisywania środków antykoncepcyjnych.

CZYTAJ WIĘCEJ 3 tys. lekarzy uznaje wyższość prawa Bożego nad ludzkim

Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej (fot. M. Jakubiak, Naczelna Izba Lekarska)

„Konstytucja odwołuje się do porządku ponad prawnego”

W sprawie zabrał głos Marek Jurek z Prawicy RP, który był gościem programu „INFOrozmowa” w TVP Info. Jurek podkreśla, że nawet nasza konstytucja odwołuje się do porządku ponad prawnego.

– Polska konstytucja tkwi w europejskim dziedzictwie prawnym i ma bardzo wiele śladów uznania przyrodzonego prawa, ludzi porządku przed ustawowego. Porządku, który państwo rozpoznaje i uznaje – przekonywał polityk Prawicy RP w programie „INFOrozmowa”.

teraz odtwarzane
Marek Jurek ws. Deklaracji Wiary

źródło:
Zobacz więcej