RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Aresztowano rodziców zastępczych podejrzanych o molestowanie pięciorga dzieci

Sąd aresztował rodziców zastępczych i ich 20-letnią córkę z Łęczycy (woj. łódzkie), podejrzanych o znęcanie się nad pięciorgiem podopiecznych w wieku od 5 do 13 lat. 59-latkowi i 20-latce zarzucono także pedofilię. Według prokuratury zebrane dowody są „porażające”.

Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu trojga podejrzanych na trzy miesiące – poinformował rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej Krzysztof Kopania.

Na polecenie śledczych zatrzymani zostali: 59-letni mężczyzna i jego 54-letnia żona, mieszkańcy jednego z powiatów w okolicach Łodzi, którzy pełnili wcześniej rolę rodziny zastępczej dla sześciorga dzieci w wieku od 5 do 13 lat.

Oboje usłyszeli zarzuty fizycznego i psychicznego znęcania się nad pięciorgiem podopiecznych. Mężczyźnie zarzucono także wykorzystywanie seksualne trzech dziewczynek i dwóch chłopców w wieku od 8 do 13 lat.

„Porażające dowody”

Zarzuty w tej sprawie usłyszała także 20-letnia córka małżeństwa. Kobiecie zarzucono znęcanie się nad dziećmi oraz pedofilię wobec 10-letniej dziewczynki. Mężczyźnie i jego córce grozi kara do 12 lat więzienia, 54-letniej kobiecie – do 5 lat.

Według prokuratury zebrane w tej sprawie dowody są „porażające”.

„Bili dzieci po twarzy i plecach pięściami, pasem”

– Wszystkie dzieci, z wyjątkiem 5-letniej dziewczynki były od października 2012 roku ofiarami przemocy psychicznej i fizycznej. Dochodziło do sytuacji, że rodzice bili dzieci po twarzy i plecach pięściami, pasem. Zatykano im usta. Stosowano też kary polegające na wielogodzinnym staniu na baczność. Dzieciom ograniczano dostęp do jedzenia, kontakt z rówieśnikami, używano wobec nich słów wulgarnych – powiedział Krzysztof Kopania, rzecznik łódzkiej prokuratury.

– 54-letnia kobieta zastraszała podopiecznych, groziła im, że jeśli wyjdzie na jaw, co dzieje się w ich domu, zostaną rozdzieleni i trafią do domu dziecka – dodał Kopania.

Molestowane przez ojca i siostrę?

– Wszystkie z pięciorga dzieci, w tym trzy dziewczynki w wieku lat: 10 i jedna 8-letnia i dwaj chłopcy w wieku 11 i 13 lat były wielokrotnie molestowane seksualnie przez 59-latka. Czynności seksualnych wobec jednej 10-letniej dziewczynki dopuściła się też 20-letnia córka małżeństwa – stwierdził Kopania.

59-latek i jego żona nie przyznają się do zarzucanych im czynów. Przyznała się natomiast 20-latka.

Dzieci zostały przesłuchane

Śledztwo to wynik zawiadomienia złożonego przez pedagoga szkolnego, któremu dzieci zdecydowały się opowiedzieć o swojej sytuacji. – Dzieci zostały też przesłuchane przez sąd i znajdują się już w bezpiecznym miejscu – powiedział Kopania.

Byli rodziną zastępczą od 7 lat

Podejrzani pełnili funkcję zawodowej rodziny zastępczej od 2007 roku, a dzieci które są pokrzywdzonymi pochodzą z dwóch rodzin: czwórka z nich trafiła tam w 2009 roku, a dwójka w 2012 roku. Wcześniej w tej rodzinie przebywały też inne dzieci. – Będziemy także docierać do osób, które wcześniej pozostawały pod opieką tej rodziny – powiedział Krzysztof Kopania.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zabierał 9-latkę; rodzice nie zauważyli

Zawiódł system?

– Ta sytuacja jest porażająca, wymaga dokładnego sprawdzenia, potwierdzenia, prokurator wykonał swoją pracę, chwała szkole za to, że zareagowała, czekamy na ustalenia sądowe – powiedział Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

– Należy się przyglądać każdej takiej rodzinie, każdej placówce, w której są dzieci i reagować kiedy dochodzi do sytuacji niewłaściwych, ale nie jesteśmy w stanie wychwycić każdą sytuację – dodał Michalak.

Rzecznik był dopytywany o to, jak działa sito, które ma wykluczyć osoby nieodpowiednie od zostania rodziną zastępczą. Rzecznik przyznał, że zajął się już sprawą rodziny z województwa łódzkiego. – Trzeba przejść kwalifikację, uzyskać odpowiednie zaświadczenia. Zleciłem kontrolę i sprawdzenie kto kwalifikował i jak ta rodzina stała się tą rodziną – powiedział Rzecznik Praw Dziecka.

teraz odtwarzane
Reakcja Rzecznika Praw Dziecka na tragedie dzieci w Łódzkiem

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej