RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ostatni dzień pielgrzymki do Ziemi Świętej; Papież złożył hołd ofiarom Holokaustu

Jednym z pierwszych punktów ostatniego dnia papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej była modlitwa przy Ścianie Płaczu. Papież Franciszek przez kilka minut modlił się przed jednym z najświętszych dla wyznawców judaizmu miejsc. Później pojechał do instytutu Yad Vashem, gdzie oddał hołd ofiarom Holokaustu. Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z prezydentem Izraela Szimonem Peresem, podczas którego papież apelował „żeby wyrzec się gestów, zaprzeczających deklarowanej woli pokoju”.

W czasie wizyty przy Ścianie Płaczu papieżowi towarzyszyli jego dwaj przyjaciele - rabin Abraham Skórka oraz muzułmański duchowny Omar Abboud.

Kwiaty na memoriale Teodora Herzla

Następnie papież Franciszek złożył wieniec na memoriale Teodora Herzla w Jerozolimie. W wizycie na wzgórzu imienia założyciela ruchu syjonistycznego będącego narodowym cmentarzem Izraela Ojcu Świętemu towarzyszyli prezydent i premier kraju, Szymon Peres i Benjamin Netanjachu.

Nieoczekiwana wizyta przy Pomniku Ofiar Terroryzmu

W drodze ze wzgórza Herzla do instytutu Yad Vashem papież Franciszek nieoczekiwanie zatrzymał się przy Pomniku Ofiar Terroryzmu. Pomnik ten poświęcony jest osobom cywilnym, które straciły życie na skutek aktów terroru od 1851 do chwili obecnej. Został on utworzony na terenie narodowego cmentarza Izraela w 1998 roku.

Papież oddał hołd ofiarom Holokaustu w Yad Vashem

Papież w instytucie Yad Vashem oraz w obecności ocalałych z Zagłady, których ucałował w ręce, w poruszającym przemówieniu pytał: "Kim jesteś, człowieku? Do jakiej potworności byłeś zdolny?". Jego wystąpienia słuchali również prezydent Izraela Szimon Peres i premier Benjamin Netanjahu.

„Wyrzec się gestów, zaprzeczających deklarowanej woli pokoju”

Po południu Papież Franciszek spotkał się w Jerozolimie z prezydentem Izraela Szimonem Peresem. Podczas spotkania apelował do stron konfliktu w Ziemi Świętej o ”wyrzeczenie się gestów, które przeczyłyby deklarowanej woli pokoju. Oby Jerozolima była miastem pokoju„ - wzywał.

Podczas poniedziałkowej wizyty w Pałacu Prezydenckim papież i prezydent zasadzili razem w ogrodzie drzewko oliwne, jako symbol pokoju. Na spotkanie przybyło kilkaset dzieci wszystkich religii. Media odnotowały szczególnie serdeczny klimat spotkania Franciszka i Szimona Peresa, którzy mówili do siebie na „ty” i wielokrotnie zapewniali się o wzajemnym szacunku i podziwie.

Spotkanie z z Wielkim Muftim Jerozolimy

Rano Franciszek spotkał się z Wielkim Muftim Jerozolimy, najważniejszym muzułmańskim duchownym w kraju. Przypomniał osobę Abrahama, który dla chrześcijan jest jedną z najważniejszych starotestamentowych postaci, a dla muzułmanów jednym z proroków. Papież apelował, by nie wykorzystywać imienia Boga do przemocy, a swoje przemówienie zakończył arabskim pozdrowieniem „Salam”.

CZYTAJ TAKŻE: Franciszek i Bartłomiej. O historii i pojednaniu przy Grobie Pańskim

Papież Franciszek i Szimon Peres (fot. PAP/EPA/OLIVER WEIKEN)
Papież Franciszek i Szimon Peres (fot. PAP/EPA/OLIVER WEIKEN)

źródło:
Zobacz więcej