Strzelanina w Muzeum Żydowskim: cztery ofiary, w tym para z Izraela

Liczba ofiar strzelaniny w centrum Brukseli wzrosła do czterech. W szpitalu zmarła ciężko ranna osoba, na miejscu zginęły trzy. Do tragicznych wydarzeń doszło w Muzeum Żydowskim wczoraj przed 16.00. Policja wciąż szuka sprawcy strzelaniny. Oburzenie atakiem, w którym wyraziły władze Belgii, społeczność żydowska i Izrael.

– Osoba, którą policją zatrzymała kilka godzin po strzelaninie, była przesłuchiwana i została już zwolniona. Jest obecnie świadkiem – poinformowała belgijska prokuratura.

– Przeglądamy uważnie nagrania ze wszystkich kamer monitoringu, by ustalić sprawcę strzelaniny, który uciekł z miejsca zbrodni – powiedziała rzeczniczka prokuratury Ine Van Wymersch.

Wśród ofiar izraelscy turyści

Dwie spośród ofiar śmiertelnych strzelaniny w Muzeum Żydowskim w Brukseli to turyści izraelscy – poinformował w niedzielę rzecznik MSZ Izraela Jigal Palmor.

– Wśród ofiar jest izraelska para w wieku około 50 lat mieszkająca w Tel Awiwie, która była na wyjeździe turystycznym – powiedział rzecznik.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził przekonanie, że atak był skutkiem „nieustannego podżegania do nienawiści” wobec Żydów i ich kraju. – Na ziemi europejskiej wciąż słyszmy kalumnie i kłamstwa wymierzone w państwo Izrael (...) – zaznaczył Netanjahu.

„Robimy wszystko, by zidentyfikować sprawcę”

Premier Belgii Elio Di Rupo zapewnił, że władze robią wszystko, co w ich mocy, by „zidentyfikować i ująć sprawcę lub sprawców tej tragedii”.

Do strzelaniny doszło wczoraj po południu. Sprawca otworzył ogień do ludzi zwiedzających Muzeum Żydowskie. Świadkowie opowiadają, że to była egzekucja; strzelał z bliskiej odległości, a następnie uciekł, strzelając także do przechodniów przed muzeum.

Nieznane są motywy zabójstwa, ale miejsce wskazuje, że to był atak antysemicki. Prokuratura zastrzega, że to dopiero wyjaśni śledztwo. Ale już teraz wzmocniono ochronę wszystkich miejsc związanych ze społecznością żydowską i podniesiono do najwyższego stan zagrożenia.

CZYTAJ TAKŻE: Strzały w Muzeum Żydowskim w Brukseli. Nie żyją trzy osoby

źródło:
Zobacz więcej