RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Za wysoka kara dla klientów UPC Polska; UOKiK kazał obniżyć

Zdaniem UOKiK-u kara dla użytkowników UPC Polska była zbyt wysoka (fot. flickr.com/flash.pro)
Zdaniem UOKiK-u kara dla użytkowników UPC Polska była zbyt wysoka (fot. flickr.com/flash.pro)

Operator telewizji UPC Polska karał swoich użytkowników kwotą 5 tys. za udostępnienie internetu lub podłączenie większej liczby komputerów i telewizorów, niż określała to umowa. Zdaniem UOKiK, kara była wygórowana.

Postępowanie przeciwko UPC Polska zostało wszczęte w październiku 2013 roku. Wątpliwości wzbudziła klauzula w cenniku dostępu do telewizji, internetu i telefonu, która brzmiała: „Kara za udostępnienie usługi internetowej, DTV, telefonicznej poza lokalem, nielegalne korzystanie z sieci, podłączenie większej liczby komputerów niż określono w Parametrach Technicznych – 5000,00 zł”.

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, kara była zbyt wysoka i nie odzwierciedlała szkody, jaką mogła ponieść spółka w związku z działaniami konsumentów.

UPC Polska zobowiązało się do zmiany postanowienia w ciągu trzech miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji. W nowej, zmienionej klauzuli w umowach UPC Polska określi, że kara będzie odpowiadać wysokości miesięcznego abonamentu za każdą osobę lub podmiot, którym bezprawnie udostępniono usługi UPC Polska.

Zobacz więcej