RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Eurowybory: sondaż dla „Wiadomości”: PiS wyprzedza PO o 2 pkt proc.

Prawo i Sprawiedliwość cieszy się 26-procentowym poparciem wyborców. Zaraz za liderem sondażu uplasowała się Platforma Obywatelska, którą popiera 24 procent badanych – wynika z najnowszego sondażu TNS Polska dla „Wiadomości” TVP1. Powyżej progu wyborczego znajdują się też PSL i SLD. Wybory do Parlamentu Europejskiego już 25 maja.

Z sondażu wynika, że różnica w poparciu dla dwóch najpopularniejszych partii wynosi 2 punkty procentowe. Polskie Stronnictwo Ludowe i Sojusz Lewicy Demokratycznej mogą liczyć na poparcie 7 proc. głosujących.

Na granicy progu wyborczego znalazła się Nowa Prawica ( 23 proc. badanych nadal nie wie na kogo chce oddać głos). Chęć głosowania na partię Janusza Korwin-Mikkego deklaruje 4 proc. ankietowanych. Po 3 proc. poparcia mają Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Europa Plus Twój Ruch. 2 proc. badanych deklaruje chęć głosowania na Polskę Razem Jarosława Gowina, a 1 proc. na Ruch Narodowy. Partia Zielonych ma zerowe poparcie. 23 proc. ankietowanych nie wie, na którą partię chce oddać głos.

Przebieg zmian w poparciu, według badań TNS Polska, pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość straciło 1 proc. głosów, a Platforma Obywatelska utrzymała swój wynik. Sojusz Lewicy Demokratycznej odnotował spadek z 11 do 7 proc. Poparcie dla Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego również zmalało – z 7 do 4 proc. Polskie Stronnictwo Ludowe zyskało 2 pkt proc. (wzrost z 5 do 7 proc.). Solidarna Polska straciła 1 pkt proc. (spadek z 4 do 3 proc.), podobnie jak Polska Razem Jarosława Gowina (spadek z 3 do 2 proc.). Europa Plus Twój Ruch utrzymała swój wynik. Cieszy się nadal 3-proc. poparciem. Ruch Narodowy zyskał 1 pkt proc. (wzrost z O do 1 proc.).

Szacowana frekwencja to 25 procent

Na pytanie „Czy pójdzie Pan(i) glosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?” 30 proc. ankietowanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”. 18 proc. „raczej” pójdzie do urn.

21 proc. ankietowanych „raczej nie” weźmie udziału w wyborach 25 maja, a 26 proc. nie zagłosuje „zdecydowanie”. 5 proc. respondentów wciąż nie zdecydowało, czy będzie głosować na kandydatów do Parlamentu Europejskiego.

Szacowana frekwencja w niedzielnych wyborach to 25 procent.

Sondaż został przeprowadzony metodą wywiadu telefonicznego (CATI) w dniach 21-22 maja 2014 r. na reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski (1000 wywiadów).

CZYTAJ TAKŻE Tusk i Kaczyński na wyborczej ścieżce. „Wśród ślepych jednooki królem”

Więcej w „Wiadomościach” TVP1 o 19.30.

źródło:
Zobacz więcej