Autostradą z Polski do Czech; most w Mszanie wreszcie otwarty

Most w Mszanie (Śląskie) został udostępniony dzisiaj rano. Umożliwi kierowcom przejazd autostradą A1 do Czech. Droga z Katowic do Pragi ma trwać ok. 3,5 godziny. Ta kluczowa dla południowej Polski inwestycja drogowa jest realizowana od 7 lat. Otwarcie mostu odbyło się bez wielkiej pompy i udziału polityków, ale tuż przed eurowyborami. Początkowo zakończenie prac planowano na 2010 rok.

– Miało być oficjalne otwarcie, briefing prasowy, być może obecność premiera, ale wszystko odbyło się po cichu, most po prostu otworzono i ruch na nim rozpoczął się po godzinie 6 rano – powiedział obecny na miejscu reporter TVP Katowice Łukasz Miąsik.

„To kolejna ważna inwestycja w polską sieć transportową. Tym większa radość, że pomimo pewnych trudności podczas budowy tego odcinka, kierowcy mogą już z niego korzystać” – poinformowała w komunikacie wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.

„Warto podkreślić, że budowę mostu w Mszanie dokończyli polscy przedsiębiorcy. Dzięki ich wzorowej współpracy mamy od dziś dogodne, autostradowe połączenie z Czechami” – głosi komunikat wicepremier.

Polska sieć autostrad łączy się z czeską

Otwarcie mostu i całego odcinka A1 Świerklany-Gorzyczki umożliwi płynny przejazd autostradą z aglomeracji katowickiej do Czech i tamtejszej autostrady D1 - w kierunku Brna. Dotąd ciężarówki musiały jeździć od Świerklan do czeskiej autostrady 30-kilometrowym objazdem przez Wodzisław Śląski i Chałupki. Lżejsze auta od grudnia 2012 r. mogły wracać na A1 na węźle Mszana - w tym przypadku objazd miał długość 11-kilometrów.

Most był budowany 7 lat

Prace budowlane na tym odcinku rozpoczęły się 16 października 2007 roku, a ich zakończenie planowano początkowo na 2010 r. Jednak po dwóch latach GDDKiA, czyli inwestor odstąpił od kontraktu z wykonawcą, czyli austriacką firmą Alpine Bau, zarzucając jej rażące opóźnienia. Austriacy twierdzili zaś, że stracili kontrakt, gdyż wskazali na błędy w projekcie mostu w Mszanie.

W następnym roku, w czerwcu przygotowano Projekt Wykonawczy Różnicowy, który miał pozwolić kontynuowanie inwestycji. W 2010 roku wykonawcą ponownie została firma Alpine Bau. Na przełomie 2011 i 2012 roku na budowie nastąpiły dwie poważne awarie, które doprowadziły do tego, że w kwietniu 2012 r. ponownie wstrzymano prace.

W maju 2013 r. Alpine Bau wycofała się z realizacji kontraktu tłumacząc, że obiektu nie da się bezpiecznie wybudować. W czerwcu 2013 roku wykonawcą została polska firma INTERCORN z Zawiercia, która dokończyła inwestycję.

CZYTAJ TAKŻE: A2 do Terespola dopiero po 2020 roku

Autostrada A1 - węzeł autostradowy Gliwice Sośnica (fot. Wikipedia.pl/Mikołaj Welon)

źródło:
Zobacz więcej