RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Piotr Kraśko gościem niemieckiej gwiazdy: jestem euroentuzjastą

Piotr Kraśko w niemieckiej telewizji (fot. zdf.de)

– Ponad połowa Polaków twierdzi, że nie widzi żadnych wad związanych z naszym członkostwem w UE – mówił ze studia w Warszawie Piotr Kraśko na antenie drugiego programu niemieckiej telewizji publicznej (ZDF). Międzynarodowe łączenie prowadzących najważniejsze wydania programów informacyjnych zorganizowała Marietta Slomka – dziennikarska gwiazda i numer jeden niemieckiej telewizji.

– Dziś zapytamy, co najbardziej intryguje naszych sąsiadów podczas trwającej właśnie kampanii do europarlamentu – zapowiedziała program prowadząca.

– Gościmy m.in. kolegę z Polski – Piotra Kraśkę, który prowadzi główne wydanie najważniejszego dziennika telewizji publicznej w Polsce. Teraz jest u nas gościem, prosto ze swojego studia w Warszawie – przedstawiła dziennikarza Telewizji Polskiej Marietta Slomka.

„Czy w Polsce szerzy się eurosceptycyzm?”

– Wczoraj rozmawiałam z kolegą z Wielkiej Brytanii, który mówił o wielkiej fali eurosceptycyzmu wśród partii politycznych w tym kraju. Czy w Polsce stosunek do Europy kształtuje się inaczej?– zapytała niemiecka dziennikarka.

– Jestem euroentuzjastą. Kocham naszą polską spontaniczność i aktywność, ale one prowadzą czasem do bardzo wielu dyskusji. Aż 86 proc. Polaków było zadowolonych, że zorganizowaliśmy Euro 2012. Ponad 80 proc. stwierdziło, że świetnie poradziliśmy sobie z organizacją. Z kolei 87 proc. moich rodaków stwierdziło, iż to dobrze, że jesteśmy członkiem Unii Europejskiej. Ponad polowa Polaków uważa, że nie zauważa żadnych wad związanych z naszym członkostwem w UE – odpowiedział Kraśko.

„ Jaki jest temat numer jeden w Polsce przed nadchodzącymi wyborami? ”

– Jaki temat zajmuje teraz najbardziej Polaków, jeśli chodzi o toczącą się kampanię? – zapytała niemiecka prowadząca.

– Przy tak wielkim euroentuzjazmie jaki panuje w Polsce, po raz pierwszy, być może z Polski wyślemy do europarlamentu eurosceptyków, a nawet więcej niż eurosceptyków, ludzi, którzy uważają, że Unia Europejska powinna się po prostu rozpaść – mówił Kraśko.

Zobacz występ Piotra Kraśki na stronie www.zdf.de

Zobacz więcej